© LEAH MILLIS / REUTERS
USA: Vystoupení z WHO je podpásovka pro globální zdraví
Článek
Moje tělo moje práva Byznys a lidská práva Spojené státy publikován 20.7.2020
Amnesty kritizuje Trumpovu administrativu, která oficiálně začíná podnikat kroky k vystoupení USA ze Světové zdravotnické organizace (WHO).
© LEAH MILLIS / REUTERS
Sanhita Ambastová, poradkyně Amnesty International pro hospodářská, sociální a kulturní práva, k situaci uvedla:„Je to bezohledný pokus podkopat práci Světové zdravotnické organizace uprostřed globální pandemie. Vzhledem k tomu, že COVID-19 je stále hrozbou pro mnoho amerických států, Trumpova administrativa používá životy lidí jako pěšáky v tomto špatně koncipovaném politickém manévru.
Toto rozhodnutí bude mít negativní dopad na úsilí o kontrolu pandemie v zemích po celém světě a také na další esenciální programy zdravotní péče, které WHO podporuje.
Pouze pokud mezinárodní společenství spolupracuje, můžeme tento virus dostat pod kontrolu a zajistit, aby každý měl přístup k odpovídající zdravotní péči. Vyzýváme další země, aby zintenzívnily úsilí a zajistily, že globální snaha reagovat na pandemické a jiné zdravotní krize zůstane dobře financováno.
Prezident Trump obvinil WHO z nezvládnutí pandemie. USA měly s organizací spolupracovat místo toho, aby v této klíčové chvíli odstoupily. Současný vzor odstoupení od mezinárodních orgánů a smluv je bezcitný a riskuje poškození práv a životů lidí na celém světě. Vyzýváme administrativu Donalda Trumpa, aby své kroky znovu zvážila a ukázala, že USA jsou stále odhodlány podporovat mezinárodní veřejné zdraví.“
Pozadí
WHO je primární mezinárodní orgán s mandátem na podporu globálního veřejného zdraví. Kromě toho, že teď hraje klíčovou roli v boji proti pandemii COVID-19, zavádí řadu programů na prevenci, kontrolu a léčbu eboly, spalniček, malárie, HIV a AIDS a mnoha dalších nemocí. USA jsou v současnosti největším přispěvatelem WHO.
Za vlády prezidenta Trumpa odstoupily už Spojené státy americké od Rady OSN pro lidská práva, Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a celosvětové dohody o řešení změny klimatu.
Aktuální petice
Bránil obyvatele amazonského pralesa, teď za to sedí ve vězení. Pomůžete mu z něj?
Steven Donziger, právník a ochránce práv v oblasti životního prostředí, který úspěšně zastupoval oběti skládkování ropy v Ekvádoru, byl v říjnu odsouzen k šesti měsícům vězení za politicky motivované „pohrdání soudem“. Již více než dva roky strávil v domácím vězení, a to v procesu, který podle expertů OSN postrádá jakýkoli právní základ a porušuje řadu standardů spravedlivého soudu. V prosinci 2021 byl převezen z federální věznice zpět do domácího vězení, kde by měl strávit zbytek trestu.
Aktuální počet podpisů: 2926 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© AFP via Getty Images
© Konstantin Zavrazhin/Getty Images
© Unsplash - Ehimetalor Akhere Unuabona
STF/AFP/Getty Images
© AFP via Getty Images