© AFP via Getty Images
Libanon po výbuchu útočí na neozbrojené protestující
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Libanon publikován 17.8.2020
Libanonská armáda, bezpečnostní složky a neidentifikovaní muži v civilním oblečení stříleli na neozbrojené davy během protestů v Bejrútu, konaných ve dnech po nedávných explozích.
© AFP via Getty Images
Vyšetřování Amnesty International zjistilo, že během protestů 8. srpna bylo zraněno více než 230 lidí. Slzný plyn, gumové kulky a další nepřiměřená síla tvrdě potlačila neozbrojené protestující. Taktika bezpečnostních sil způsobila vážná zranění. Jeden z protestujících přišel o oko.
"Zdá se, že Libanon místo toho, aby plnil své základní povinnosti vůči tisícům lidí zasažených výbuchy a ponechaných bez domova, na své obyvatelstvo útočí."
Lynn Maalou
Vážná zranění
„Byli jsme v ulici Riad Al-Solh. Viděl jsem pořádkovou policii a armádu střílet přímo na demonstranty z blízkého dosahu. Byli od nás asi 12 metrů a pak jsem cítil, jak mi z krku proudí krev. Prsty jsem přitiskl na ránu a šel směrem k Červenému kříži, abych získal pomoc. Potom jsem pozbyl vědomí a lidé tam mi pomohli,“ uvedl Amjad, který byl podle lékařů postřelen do krku gumovou kulkou, která zasáhla žílu a on utrpěl značné ztráty krve.
Podle mezinárodních směrnic mohou být gumové kulky používány pouze jako cílený nástroj k zastavení jednotlivců zapojených do násilí a neměly by být nikdy páleny bez rozlišení do davů, protože mohou způsobit vážné zranění. Kromě toho mohou být zaměřeny pouze na spodní část těla, s ohledem minimalizovat poranění. „Libanonské bezpečnostní síly útočily způsobem, který byl určen pouze k tomu, aby ublížil lidem. Učinit to krátce po celonárodní tragédii je nepochopitelnou krutostí,“ řekla Lynn Maalouf.
Cílem lékařiLékaři, kteří se účastnili protestů, uvedli, že si brzy uvědomili, že desítky lidí vyžadují neodkladnou lékařskou péči. Hlásili zranění a rány na hlavách, tvářích, krcích, pažích, trupech, zádech, nohách apod. Lékaři byli také terčem útoku slzným plynem, když se snažili ošetřit zraněné. Doktor Elie Saliba řekl Amnesty, že byl 8. srpna napaden třikrát: byl zasažen do ramene, poté na hlavu a obličej a následně zbit členy armády. "Lékaři a pomocní pracovníci podstoupili nesmírně traumatický týden a neúnavně pracovali na záchraně životů po výbuchu. Nyní se ocitají v situaci - kdy nejenže musí ošetřovat oběti státního násilí, ale také si musí dávat obrovský pozor, aby se na ně nestřílelo a nebyli napadeni. Kde je základní lidská slušnost?,“ řekla Lynn Maalouf.
Výzvy k mezinárodnímu vyšetřování
Dne 4. srpna při velké explozi v přístavní oblasti v Bejrútu zahynulo nejméně 220 lidí a odhadem bylo dalších 7 000 zraněno. Libanonský prezident Michael Aoun řekl, že výbuch byl způsoben 2 750 tunami dusičnanu amonného, který ve skladu nebyl bezpečně uložen. Amnesty International vyzvala k nezávislému vyšetřování incidentu. "Libanonské úřady musí spolupracovat na mezinárodním vyšetřováním exploze a zaměřit se na poskytování pravdy, spravedlnosti a odškodnění mnoha obětí," řekla Lynn Maalouf.
Aktuální petice
Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!
Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.
Aktuální počet podpisů: 2476 Náš cíl: 3000
Další zprávy
Marie-Anne Photography
© Chepa Beltran/Long Visual Press