Happening Tibet nás pálí! přilákal stovky lidí

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 11.3.2013

Shromáždění před čínskou ambasádou při příležitosti Mezinárodního dne Tibetu se vydařilo. Akci podpořily na místě asi čtyři stovky lidí a skoro 2 tisíce jich přispělo na lungtový památník.

Happening Tibet nás pálí! organizovaný českou sekcí Amnesty International proběhl v neděli 10. března v podvečer před sídlem Velvyslanectví čínské lidové republiky v pražských Dejvicích.

Na čtyři sta lidí přišlo vyjádřit svůj nesouhlas s porušováním lidských práv v Tibetu. Tamní situace se totiž stále zhoršuje.

Přes sto upálených Tibeťanů, tisíce lidí zavřených za protesty nebo šíření informací o Tibetu, miliony lidí, které oslovuje tibetská kultura a volají po osvobození země – ti všichni mají jedno společné. Svými skutky se snaží o to, aby tibetské poslání nezmizelo z tohoto světa. Aby v Tibetu bylo respektováno právo všech lidí vyznávat svou víru a hodnoty a šířit svou kulturu dál.

Pro Tibeťany je takové chování velkým rizikem – jsou však ochotni za své přesvědčení obětovat svobodu, zdraví a dokonce i životy. Vzdali jsme hold těmto odvážným lidem a zároveň poukázali na to, že jejich úsilí není zbytečné. Že i v České republice se najde mnoho těch, kteří o porušování základních práv v Tibetu vědí a otevřeně dávají najevo svůj nesouhlas.

Přes 1700 lidí podpořilo aktivitu Amnesty a prostřednictvím online rozhraní koupili lungtu - tibetskou vlaječku štěstí. Z nich jsme pak vytvořili památník, který připomněl, jaké hodnoty Tibet střeží. Pietní akt, při kterém dobrovolníci vztyčovali siluety symbolizující vždy jednoho z upálených, upozornil na to, kolik zoufalých Tibeťanů je ochotných takto děsivým způsobem skončit svůj život.

Každý, kdo na happening dorazil, taky mohl prostřednictvím foto stánku poslat svůj osobní vzkaz čínským autoritám, anebo naopak lidem, kteří usilují o respektování lidských práv v Tibetu. Akce se stále můžete zúčastnit online.

Podepisovaly se také petice za propuštění tibetského filmaře Dhondupa Wangčchena, který za natočení filmu o Tibetu dostal 6 let vězení, a za kterého česká Amnesty bojuje v kampani 3 minuty stačí. Před šestou hodinou jsme se vydali společně průvodem na benefiční koncert Tibet žije! pořádaný sdružením Lungta.

Děkujeme všem, kteří akci podpořili buď svou přítomností nebo koupením lungty.

DAlší fotografie z happeningu najdete v příloze.

Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2289 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...