Skvělá zpráva: v Malawi byl zrušen trest smrti

  Článek

Trest smrti   Malawi publikován 2.6.2021

Nejvyšší odvolací soud rozhodl, že trest smrti je protiústavní a byl v zemi zrušen.

Soud ve svém rozsudku uvedl, že malawiská ústava respektuje právo na život a trest smrti toto právo popírá. Soud také nařídil, aby byly znovu projednány všechny případy, v nichž byl vynesen nejvyšší trest. K trestu smrti je aktuálně odsouzeno 27 lidí. Trest smrti byl v Malawi uplatňován v případech vraždy, velezrady nebo i znásilnění. Poslední poprava zde byla vykonána v roce 1992, kdy bylo oběšeno dvanáct lidí. 
Regionální ředitel Amnesty International pro východní a jižní Afriku, Deprose Muchena, uvedl: "Vítáme rozsudek Nejvyššího odvolacího soudu, který prohlásil trest smrti v Malawi za protiústavní. Je to zásadní vítězství proti trestu smrti a posiluje právo na život v zemi. Trest smrti je vrcholně krutým, nelidským a ponižujícím trestem a nemá v tomto světě místo. Trest smrti je porušením práva na život a útokem na lidská práva. Ačkoli jsou zprávy z Malawi pozitivní, trest smrti je stále v platnosti ve většině zemí subsaharské Afriky. Vlády musí přijmout opatření, aby se tento region jednou provždy zbavil trestu smrti. Amnesty International bude s partnery po celém světě pokračovat v celosvětové kampani proti trestu smrti, dokud nebude trest smrti všude zcela zrušen."

Propuštění politických vězňů a dalších nespravedlivě vězněných by se v mnoha případech nemohlo povést nebýt hnutí Amnesty a všech dárců i dobrovolníků. Přidejte se k nám a společně zachraňme další nespravedlivě vězněné a pronásledované. Darujte dobro ještě dnes, prosím. Děkujeme za pomoc.

Aktuální petice

  Malawi

Lidé s albinismem v ohrožení

Annie je desetiletá holčička. Až vyroste, chce se stát sestřičkou. Je úplně stejná, jako ostatní děti v Malawi – až na to, že žije ve strachu z lidí, kteří jí chtějí ublížit. V Malawi totiž žijí tisíce lidí s albinismem v permanentním strachu z únosu či zabití. Části jejich těl jsou pak prodávány a využívány k rituálním účelům. Rituální zabíjení lidí s albinismem je spojené s pověrami a mýty, které tvrdí, že těla lidí s albinismem mají magickou moc, včetně přítomnosti zlata v kostech. I proto jsou části jejich těl používány k výrobě různých lektvarů. Celkově pak takové pověry vedou k sociálnímu vyloučení a marginalizaci a ve výsledku k diskriminaci a stigmatizaci nevinných lidí. Albinismus je vzácné, nenakažlivé genetické onemocnění, se kterým se člověk narodí. Je charakteristické absencí pigmentu v očích, v pokožce a ve vlasech. V téměř všech případech albinismu musí být oba rodiče nositelé genu, aby ho předali dále, i když sami albinismus nemají.

 

Aktuální počet podpisů: 4375 Náš cíl: 7000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...