Photo: Private

Skvělá zpráva: novinář Kilwe Adan Farah propuštěn!

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 30.4.2021

Somálský novinář, nespravedlivě odsouzený k tříletému trestu kvůli své práci byl propuštěn na základě prezidentské milosti.

Farah byl nezákonně zadržován od prosince 2020 a po nespravedlivém soudním procesu byl odsouzen ke třem letům vězení pouze za to, že psal o protivládních protestech proti špatnému hospodaření vlády s místní měnou.

 

Obviněn byl z několika smyšlených přestupků, včetně publikování nepravdivých informací. Uznán vinným byl i přesto, že soud zároveň přiznal, že k žádnému z obvinění nebyly předloženy dostatečné důkazy. Po čtyřech měsících strávených ve vězení mu prezident udělil milost.

 

Ačkoliv je Farahovo propuštění skvělou zprávou, nelze opomíjet fakt, že novinář byl vězněn neprávem. Somálské úřady zostřují útoky na svobodná média, především zastrašováním, obtěžováním a svévolným zatýkáním. Snaží se tak zabránit žurnalistům v efektivním výkonu jejich práce, čímž zároveň omezují jejich právo svobodného projevu.

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2292 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...