© AFP via Getty Images

Tálibán navzdory slibům porušuje lidská práva a potlačuje protesty

  Článek

Na základě mnoha zpráv a důkazů se potvrzuje, že Tálibán nezákonně trestá nenásilné protestující a novináře, kteří se shromažďují napříč Afghánistánem.

Davy jsou rozháněné pomocí výstřelů nebo bičováním kabely. „Tálibán opakovaně tvrdil, že bude lidská práva dodržovat. Navzdory tomu však vídáme či se doslýcháme o událostech v zemi, při nichž lidská práva dodržována nejsou,“ říká Samira Hamidi ze sekce Amnesty International pro Jižní Asii.

"Afghánci, kteří kvůli obavám z budoucnosti vyšli do ulic, se setkávají se zastrašováním, obtěžováním i násilím – to je přitom mířeno zejména na ženy. Novinářky, jejichž cílem bylo napsat reportáž o protestech, uvádějí, že byly zadrženy, bity a bylo jim zkonfiskováno vybavení."

Samira Hamidi, Amnesty International pro Jižní Asii

 

Zprávy z médií uvádějí, že v Kábulu, Badakšanu a Heratu byly v posledních dvou dnech Tálibánem rozehnány pokojné protesty střelbou do vzduchu a některé z protestujících žen Talibánci šlehali kabely. 

Amnesty nezávisle vyšetřila a ověřila pravost videí z Kábulu, na nichž Talibánci formou střílení do volného prostoru rozháněli davy, a také videí dokumentujících násilí mířené proti ženám natočených mezi 4. a 7. zářím.

"Už se ví i o obětech, přičemž riziko, že bude situace eskalovat k nějakému zásadnímu incidentu je extrémně vysoké. Naléháme na Tálibán, aby snížil vzniklé napětí a umožnil lidem využívat své základní právo na pokojná shromáždění."

Samira Hamidi, Amnesty International pro Jižní Asii

 

Novináři a kameramani z afghánských médií Ariana, Tolo a Etilaat-e Roz, kteří chtěli udělat reportáž o protestech, uvedli, že je Talibánci zbili, zadrželi, následně jim zabavili výbavu a zničili jejich záznamy.

„Novinářům by mělo být umožněno podávat zprávy o protestech, aniž by se museli obávat o své zdraví. V rámci pokračujících vyjednávání s Tálibánem musí mezinárodní společenství vynaložit maximální úsilí a použít svůj vliv, aby zajistilo ochranu základních lidských práv,“ doplňuje Samira Hamidi.

 

Aktuální petice

  Afghánistán

Afghánské ženy riskují věznění i mučení, přesto bojují za svá práva. Pomůžete?

Situace žen v Afghánistánu se od převzetí moci Tálibánem v roce 2021 neustále zhoršuje. Mladé ženy nesmějí studovat ani chodit do práce, a pokud proti restrikcím veřejně protestují, jsou zavírány do vězení, kde jim hrozí mučení. To je i případ obránkyně lidských práv Manizhy Seddiqi. Ta kvůli svým nenásilným aktivitám skončila za mřížemi a nemá přístup k právníkovi ani rodině. Nebyla přitom obviněna z žádného trestného činu. Manizha Seddiqi musí být okamžitě propuštěna. Podepište petici za její osvobození.

 

Aktuální počet podpisů: 110 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...