Vrah Anny Politkovské odsouzen na 11 let

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 18.12.2012

Někdejší policista Dmitrij Pavljučenkov byl ruským soudem odsouzen k 11 letům vězení za podíl na vraždě novinářky Anny Politkovské v roce 2006. Amnesty International verdikt soudu vítá, apeluje však na to, aby byli potrestáni i další viníci.

Proces s pěti dalšími spolupachateli má začít v březnu příštího roku.

“Verdikt soudu a dlouho očekávané trestní řízení s vrahy Anny Politkovské vítáme. Případ ale nemůže být doopravdy uzavřen do doby, než budou před spravedlnost přivedeni i ti, kteří si její vraždu objednali,“ řekl ředitel Amnesty International pro Evropu a střední Asii John Dalhuisen.

Anna Politkovská, novinářka a ochránkyně lidských práv známá svými ke Kremlu kritickými reportážemi z Čečenska, byla zastřelena ve výtahu svého domu 7. října 2006.

“Apelujeme na vyšetřovatele, aby nadále usilovali o dopátrání se pravdy, nehledě na politickou nevhodnost,“ dodal Dalhuisen.

Právníci zastupující pozůstalé se chtějí odvolat; pro Pavljučenka požadují delší trest.

Amnesty International volá po lepší ochraně novinářů v Rusku a konci omezování svobody slova. I po smrti Anny Politkovské museli novináři a ochránci lidských práv čelit útokům a hrozbám, někteří byli zabiti, aniž by viníci byli potrestáni.

Mezi poslední omezení prosazované ruskou vládou patří například návrh zákona, dle něhož by bylo redukováno množství „negativních informací“ v médiích. V podstatě jde o cenzuru a omezení svobody slova.

“Tento zvyk ruské vlády umlčovat ty, kteří nesouhlasí či jsou kritičtí, musí skončit,“ uzavřel Dalhuisen.