© Forbidden Stories
Ocenění Projektu Pegasus je uznáním toho, jak důležitá je svoboda médií
Článek
Pozitivní lidskoprávní novinky Byznys a lidská práva EU publikován 22.10.2021
Cenu Daphne Caruanové Galiziové za žurnalistiku udělil Evropský parlament konsorciu novinářů Forbidden Stories za Projekt Pegasus. Jednalo se o vyšetřování, které přineslo odhalení o zneužívání sledovacího softwaru, jenž se systematicky zaměřoval na obránce lidských práv, novináře a právníky. Amnesty byla při tomto vyšetřování konsorciu Forbidden Stories technickým partnerem.
Obtěžování, zastrašování a útoky na novináře, zejména pak na ty, kteří informují o citlivých tématech, jakými jsou korupce, porušování práv nebo zvládání pandemie, jsou v celosvětovém měřítku stále běžnější. V celé EU se sledování, žaloby pro pomluvu a další prostředky omezující nebo kriminalizující projev používají k zastrašení a umlčení hlasů kritiků čím dál tím častěji.
„Projekt Pegasus odhalil, jakým způsobem se vlády zaměřují na novináře, aktivisty a právníky po celém světě s cílem je zastrašit a umlčet. Tato cena je významným uznáním těm, kteří se díky své práci ocitali v nebezpečí, a samozřejmě také novinářům a technologům, kteří pochybné praktiky dodavatelů zabezpečovacích zařízení a jejich produktů odhalili.“
Eve Geddie, ředitelka Amnesty International’s European Institutions Office (Kanceláře Amnesty International pro evropské instituce)
O Projektu Pegasus a výsledcích vyšetřování si můžete přečíst zde.
„Je zásadní, aby země EU nenechaly tato zneužití bez odezvy a aby chránily práva novinářů a obránců lidských práv. Je potřeba zavést rozsáhlou, smysluplnou regulaci kybernetického bezpečnostního odvětví doma i v zahraničí,“ tvrdí Geddie.
„Obětem nezákonného cíleného sledování musí být poskytnuto odškodnění a pachatelé tohoto protiprávního jednání, včetně vlád používajících špionážní software Pegasus, musí být hnáni k odpovědnosti."
Eve Geddie, ředitelka Amnesty International’s European Institutions Office (Kanceláře Amnesty International pro evropské instituce)
Aktuální petice
Vyzvěte FIFA, aby odpískala zneužívání migrujících pracovníků v Kataru
Mistrovství světa ve fotbale 2022 je jednou z nejočekávanějších sportovních událostí příštího roku. Přestože by se světový šampionát neobešel bez lidí, kteří kvůli němu do Kataru přijeli za prací, mnozí z nich na vlastní kůži zažívají zneužívání a vykořisťování ze strany zaměstnavatelů i státu. Amnesty International proto vyzývá Mezinárodní fotbalovou federaci (FIFA), aby využila svého vlivu a pomohla zastavit vykořisťování pracovníků.
Aktuální počet podpisů: 1564 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International