©Spring96.org

Rabkové hrozí až dvacet let vězení

  Článek

Marfa Rabková, běloruská politická vězeňkyně a koordinátorka dobrovolníků v lidskoprávní organizaci Vjasna byla obviněna z jedenácti trestných činů a za mřížemi může strávit až dvacet let.

Podle informací rodiny čelí například obvinění z „poškození národní bezpečnosti“, „řízení zločinecké organizace“ nebo „úmyslného ničení či poškozování majetku.“

 

Podle Rabkové jsou obvinění odplatou za její lidskoprávní aktivity. Šestadvacetiletá žena musela podepsat dohodu o mlčenlivosti. Soudní proces tak pravděpodobně proběhne za zavřenými dveřmi a panují obavy z možného falšování důkazů.

 

Rabková je ve vězení přes čtrnáct měsíců a po celou dobu vazby odmítala vypovídat. V dopise příbuzným sdělila, že jí policisté „slíbili“ trest někde v rozmezí mezi Babarykou a Kalesnikavovou. Ti si ve vězení odpykávají tresty 14 a 11 let.

 

Babaryka byl kandidát na prezidenta a člen opoziční rady, Kalesnikavová je čelní představitelka běloruské opozice. Oba dostali vysoké tresty ve vykonstruovaných procesech.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2691 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...