© AFP via Getty Images
Čína porušuje lidská práva Ujgurů – uvádí nová zpráva OSN
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 2.9.2022
Podle nové zprávy vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bachelet Čína v Sin-ťiangu, kde žije ujgurská menšina, závažným způsobem porušuje lidská práva a mohla se dopustit zločinů proti lidskosti. Čínští představitelé zprávu odmítli jako lživou a plnou dezinformací.
V reakci na dlouho očekávané zveřejnění zprávy Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) o závažném porušování lidských práv v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang uvedla generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamard:
„Tento 46stránkový dokument odhaluje rozsah a závažnost porušování lidských práv v Sin-ťiangu, které Amnesty International již dříve označila za zločiny proti lidskosti. Není pochyb o tom, proč čínská vláda tak usilovně bojovala za to, aby OSN zprávu vůbec nezveřejnila.“
„Zpráva potvrzuje informace Amnesty a dalších nevládních organizací, které zdokumentovaly mučení, špatné zacházení nebo případy sexuálního a genderově podmíněného násilí páchaných na Ujgurech. Zásadním zjištěním je, že „rozsah svévolného a diskriminačního zadržování příslušníků ujgurských a dalších převážně muslimských skupin […] může představovat […] zločiny proti lidskosti“.
„Po zveřejnění svých zjištění by Rada OSN pro lidská práva měla zřídit nezávislý mezinárodní mechanismus pro vyšetřování těchto zločinů a dalších závažných porušení lidských práv v Sin-ťiangu podle mezinárodního práva.
„Všechny členské státy mají morální povinnost podpořit návrhy na projednání zprávy a vytvoření vyšetřovacího mechanismu. Čínská vláda se musí zodpovídat ze zločinů proti lidskosti, a to i prostřednictvím identifikace a případného stíhání osob podezřelých z odpovědnosti.
„Čínské úřady musejí okamžitě propustit všechny osoby svévolně zadržované v táborech nebo věznicích, ukončit pronásledování Ujgurů, Kazachů a dalších převážně muslimských menšin v Sin-ťiangu a okamžitě umožnit neomezený přístup nezávislým pozorovatelům a vyšetřovatelům v oblasti lidských práv.“
Zpráva OHCHR týkající se Sin-ťiangu byla zveřejněna téměř rok poté, co vysoká komisařka Bachelet v září 2021 informovala Radu OSN pro lidská práva, že se report „dokončuje“.
V květnu 2022 uskutečnila Bachelet oficiální návštěvu Číny, včetně Sin-ťiangu, ale závažné porušování lidských práv v této zemi nepřiznala.
Později uvedla, že během pobytu v Sin-ťiangu nemohla mluvit s žádným ze zadržených Ujgurů ani s jejich rodinami a po celou dobu pobytu v regionu ji doprovázeli státní úředníci.
V návrhu dopisu Bachelet, který minulý měsíc unikl do médií, čínské úřady údajně naléhaly na vysokou komisařku, aby „nezveřejňovala“ hodnocení jejího úřadu týkající se Sin-ťiangu.
Bachelet skončil mandát vysoké komisařky 31. srpna 2022 poté, co se rozhodla neusilovat o druhé funkční období. Zprávu zveřejnila jen pár minut před koncem čtyřletého mandátu.
Od roku 2017 existuje rozsáhlá dokumentace o represích Číny vůči Ujgurům, Kazachům a dalším převážně muslimským etnickým menšinám v Sin-ťiangu, které jsou prováděny pod záminkou boje proti terorismu.
Obsáhlá zpráva Amnesty z roku 2021 prokázala, že státem organizované systematické věznění, mučení a pronásledování ze strany čínských úřadů představuje zločiny proti lidskosti.
Kampaň Amnesty International Free Xinjiang Detainees (Osvoboďte zadržované v Sin-ťiangu) do dnešního dne zveřejnila příběhy 120 osob, které patří mezi více než milion svévolně zadržovaných osob v internačních táborech a věznicích v Sin-ťiangu. Těm často hrozí mučení nebo jiné špatné zacházení, musejí vykonávat nucené práce a podstupovat tzv. převýchovu. Čína podobná tvrzení dlouhodobě odmítá s tím, že v
Aktuální petice
Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení
Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.
Aktuální počet podpisů: 1230 Náš cíl: 2000
Další zprávy
Marie-Anne Photography
© Chepa Beltran/Long Visual Press