© Spring96.org

Přísné tresty pro Rabkovou a další lidskoprávní aktivisty

  Článek

Městský soud v Minsku 6. září 2022 odsoudil Marfu Rabkovou, koordinátorku dobrovolníků v lidskoprávní organizaci Vjasna k patnácti letům vězení. Jeden z dobrovolníků, Andrej Čapjuk, za mřížemi stráví šest let. Ostatní spoluobžalovaní dostali tresty v rozmezí od pěti do sedmnácti let vězení.

V reakci na zprávu, že soud v Bělorusku odsoudil obránce lidských práv Marfu Rabkovou, Andreje Čapjuka a dalších osm lidí k vysokým trestům odnětí svobody, Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii, uvedla: "Přísné tresty pro Marfu Rabkovou a její spoluobžalované jsou stejně ostudné jako zatýkání a nesčetné zprávy o mučení a jiném špatném zacházení s protestujícími, které dnešnímu rozsudku předcházely. Tento soudní proces, v němž byla vznesena obvinění za smyšlené 'masové nepokoje', nebyl ničím jiným než výsměchem spravedlnosti reprezentující snahu o zlikvidování běloruské občanské společnosti.“


"V Bělorusku nedošlo k žádným masovým nepokojům. Marfa Rabková a Andrej Čapjuk neměli být vůbec obviněni, stejně jako jejich spoluobvinění. Běloruské úřady musí urychleně ukončit represe namířené proti občanským aktivistům. Všichni lidé v Bělorusku uvěznění pouze kvůli pokojnému uplatňování lidských práv musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni."


Marfa Rabková byla shledána vinnou z "organizování, účasti a výcviku dalších osob k účasti na masových nepokojích", "podněcování nepřátelství vůči vládě" a "zapojení do zločinecké organizace". Andrej Čapjuk byl shledán vinným z "účasti na masových nepokojích" a "zapojení do zločinecké organizace".

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2691 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...