© Private

Ve vězení ho mučili, pak dostal tříletý trest, teď egyptský student obdržel prezidentskou milost

  Článek

Egyptský výzkumný pracovník Ahmed Samir Santawy byl od února 2021 vězněn za kritické příspěvky na sociálních sítích. Od 30. července 2022 je na svobodě díky prezidentské milosti.

Ahmed Samir Santawy je studentem a výzkumným pracovníkem antropologie na Středoevropské univerzitě (CEU) ve Vídni, kde se zabývá ženskými právy včetně historie reprodukčních práv v Egyptě. Kvůli svému studiu byl opakovaně vyslýchán egyptskými úřady, a nakonec v únoru 2021 zatčen a pět dní držen na neznámem místě, než byl převezen do vazby. Během výslechu byl opakovaně bit do hlavy a břicha příslušníky bezpečnostních složek a musel mít zavázané oči.

4. července 2022 byl Santawy mimořádným odsouzen ke třem letům vězení za šíření falešných zpráv. Tento rozsudek se opíral pouze o Santawyho příspěvky na sociálních mediích, ve kterých kritizoval porušování lidských práv v Egyptě a neefektivní postupy egyptské vlády při reakci na covidovou pandemii.

30. července 2022 byla Santawymu udělena prezidenská milost a byl propuštěn z vězení.

Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes. 

https://www.amnesty.cz/crm/donate/choice/97922662/7fe57f2d94077777e05393f1c5420577

Aktuální petice

  Egypt

Vězněnou právničku nesmí navštívit rodina ani právník. Pomůžete?

Vedení ženské věznice al-Qanater nepovolilo 61leté Hodě Abdelmoniemové, právničce v oblasti lidských práv vězněné pouze kvůli své práci a dalším lidskoprávním aktivitám, žádnou návštěvu nebo jinou formu kontaktu s rodinou a právníky od jejího zadržení v listopadu 2018.

 

Aktuální počet podpisů: 3321 Náš cíl: 3500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...