© Getty Images

Skvělá zpráva: Srílanský student po třech letech věznění bez obvinění konečně na svobodě!

  Článek

Mohamed Imaam Mohamed Imran ze Srí Lanky byl v květnu 2019 zadržen pro podezření z terorismu. Během tří let ve vazbě ho úřady nijak formálně neobvinily ze zločinu, ani nepředložily žádné důkazy. Mohamed byl propuštěn na kauci na konci srpna 2022.

Mohamed Imaam Mohamed Imran je student počítačového inženýrství z města Kattankudy ve Východní provincii na Srí Lance. Aby si Mohamed mohl studium dovolit, byla jeho matka donucena prodat svůj dům. Mohamed ze svého platu obchodního zástupce pro prodej elektrických žárovek živí svou matku a dříve také babičku, která během doby jeho uvěznění zemřela. 

Mohamed byl 9. května 2019, v té době 20letý, zadržen srílanskou policií a vzat do vazby na základě protiteroristického zákona. Podle jeho rodiny při zatčení nebyl předložen žádný příkaz k zadržení. Stalo se tak až po dvou letech a desíti měsících: v příkazu podepsaném srílanským ministrem obrany ve jménu prezidenta bylo uvedeno, že Mohamed byl zadržen pro podezření ze „napojení nebo účasti na ilegální činnosti“ kvůli „napomáhání a navádění sebevražedných útočníků při útocích z Velikonoční neděle 21. dubna 2019, účasti na výcviku se zbraněmi a na extremistických přednáškách vedených Mohomadem Casimem Mohamedem Saharanem a jeho následovníky, a zatajování těchto informací před bezpečnostními složkami.“ 

Tato obvinění nebyla za celé tři roky Mohamedova uvěznění podložena žádnými důkazy, ani nebyla vznesená žádná formální obvinění. Srílanské úřady tak porušily Mohamedovo právo nebýt svévolně zatčen.

Amnesty International Mohamedovu situaci sledovala a uspořádala urgentní akci, která požadovala konec jeho svévolného uvěznění. Mohamed byl 29. srpna 2022 propuštěn na kauci.

Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2392 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...