© BELTA/AFP via Getty Images

Běloruská opoziční politička Maryja Kalesnikavová byla hospitalizována

  Článek

Maryja Kalesnikavová si v Bělorusku odpykává trest jedenácti let ve vězení za účast na protestech po prezidentských volbách. Podle zdrojů jí blízkých na konci listopadu podstoupila akutní operaci. Úřady další informace o jejím stavu zatajují.

Maryja Kalesnikavová je jednou z předních figur běloruských protestů z léta 2020. V září 2020 byla zatčena policisty v civilu, o rok později byla odsouzena k trestu odnětí svobody na jedenáct let. 

Dne 29. listopadu 2022 zveřejnil tým Viktara Babaryka, uvězněného bývalého kandidáta na prezidenta, informaci, že Maryja byla hospitalizována. Ve stejný den bylo Maryjině právníkovi už potřetí v řadě nedovoleno navštívit ji ve vězení. Podle Babarykova týmu byla Maryja navíc dříve v listopadu přesunuta do trestní cely, kde jsou přísnější podmínky, a obvykle je to samotka. Důvody pro přesun se nepodařilo zjistit. 

Později bylo potvrzeno, že 28. listopadu byla Maryja převezena do městské nemocnice v Homelu, podstoupila urgentní operaci a poté byla v intenzivní péči.

K Maryjině situaci se vyjádřila regionální ředitelka Amnesty International Marie Struthers: „Běloruské úřady musí okamžitě zpřístupnit všechny informace týkající se zdravotního stavu Maryji Kalesnikavové, zda je v ohrožení života, a kde se nachází. Utajování informací o vězních v Bělorusku je nepřijatelné. Tento případ znovu dokazuje, jak krutý a neprostupný režim Alexandr Lukašenko vybudoval ve snaze potrestat každého, kdo se mu odváží opanovat. Lukašenko nedosáhne svého cíle utišit silný hlas pokojných protestů tím, že Maryju Kalesnikavovou zavře do cely s nelidskými podmínkami, odepře jí přístup k právníkovi a zamezí v přístupu k informacím o jejím stavu.“ 

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2695 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...