©REUTERS/Athit Perawongmetha

Dobré zprávy: Amnesty oslavuje zrušení trestu smrti v Zambii

  Článek

Ve své nejnovější zprávě o výkonech trestu smrti Amnesty zdokumentovala, že počet poprav v subsaharské Africe se z 16 v roce 2020 více než zdvojnásobil na 33 v roce 2021. Rozhodnutí Zambie je tak důležitým příkladem zemím, které trest smrti stále používají.

V posledních letech došlo v jižní Africe k významným krokům směrem ke zrušení trestů smrti. Angola, Mauricius, Mosambik, Namibie, Seychely a Jihoafrická republika zrušily tresty smrti.

V pátek 23. prosince 2022 oznámil zambijský prezident Hakainde Hichilema schválení zákona, který zakazuje trest smrti a trestný čin hanobení prezidenta. V reakci na toto oznámení uvedl Tigere Chagutah, regionální ředitel Amnesty International pro východní a jižní Afriku, následující: "Amnesty International vítá oznámení prezidenta Hichilemy, kterým byl v Zambii zrušen trest smrti. Jedná se o dobrý a progresivní krok, který ukazuje odhodlání země chránit právo na život."

"Chválíme také prezidenta Hichilemu za zrušení trestného činu hanobení prezidenta, který byl donedávna používán k umlčování svobody slova a k neoprávněnému omezování svobody projevu v zemi," doplnil Tigere Chagutah.

"Rozhodnutí Zambie zakázat trest smrti by mělo sloužit jako příklad zemím v regionu, které trest smrti stále používají, a přimět je k okamžitým krokům k ukončení této kruté, nelidské a ponižující formy trestu a k ochraně práva na život."

Tigere Chagutah, regionální ředitel Amnesty International pro východní a jižní Afriku


"Zrušením trestu smrti se Zambie stala 25. zemí subsaharské Afriky, která zrušila trest smrti za všechny trestné činy," dodal Tigere Chagutah.


Amnesty rovněž vyzývá zambijské úřady, aby urychleně přistoupily k Druhému opčnímu protokolu k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech, jehož cílem je zrušení trestu smrti.


Za oběti bezpráví bojujeme po celém světě. Důsledně sledujeme jednotlivé případy, ověřujeme informace, apelujeme na politiky a monitorujeme dodržování lidských práv. Každý příspěvek umožní, aby mohla naše práce pokračovat i nadále. Podpořte nás, prosím, ještě dnes. 

Aktuální petice

  Čína

Ujgurskému profesorovi hrozí v Číně trest smrti

Mezinárodně uznávanému profesorovi geografie a bývalému rektorovi Sin-ťiangské univerzity hrozí trest smrti.

 

Aktuální počet podpisů: 3258 Náš cíl: 3500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...