© Getty Images

Ukrajinci odsouzenému v Rusku za špionáž na 10 let vězení hrozí další trest

  Článek

Oleksandr Marčenko je Ukrajinec unesený do Ruska a odsouzený na 10 let za špionáž. Ve vězení s ním je špatně zacházeno. Nedávno mu ve správním řízení byla uložena pokuta za „znevážení ruských ozbrojených sil.“ Pokud by byl ze stejného přestupku obviněn i u trestního soudu, mohl by být odsouzen na až tři další roky vězení.

Oleksandr Marčenko je ukrajinský občan odsouzený v listopadu 2020 v Rusku za špionáž k desetiletému trestu odnětí svobody. Marčenko byl v prosinci 2018 unesen při cestě přes Rusko, byl mučen a donucen k „přiznání“ ke zločinům. Ve vězení je mu odepřen přístup ke zdravotní péči, kterou nutně potřebuje kvůli zdravotním komplikacím způsobenými prodělanou rakovinou štítné žlázy. Neumožnění naléhavě potřebné zdravotní péče představuje ohrožení jeho života a rovná se tak mučení.

Marčenko byl opakovaně terčem disciplinárních trestů a 21. srpna 2022 byl neoprávněně na šest měsíců umístěn do trestního bloku věznice. Dne 29. prosince 2022 mu správní soud ve městě Ulan-Ude v Burjatsku uložil pokutu 30 tisíc rublů (téměř 10 tisíc korun) za přestupek „znevážení ruských ozbrojených sil.“ Marčenko obvinění popírá. Toto správní řízení může být prvním krokem k trestnímu obvinění ze stejného zločinu. Pokud by Marčenko z takového trestního přestupku byl shledán vinným, mohl by mu hrozit dodatečný trest odnětí svobody až na tři roky. 

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2280 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...