@viasna96

Soud poslal Alese Bjaljackého na deset let do vězení

  Článek

Zakladatel běloruské lidskoprávní organizace Vjasna a nositel Nobelovy ceny míru Ales Bjaljacki byl odsouzen k desetiletému trestu vězení.

Tresty dostali i Bjaljackého spolupracovník Valjancin Stefanovič (9 let), právník Uladzimir Labkovič (7 let) a obránce lidských práv Dzmitryj Salaujov, který byl odsouzen v nepřítomnosti (8 let). Všichni tři byli členy lidskoprávní organizace Viasna, která pomáhá tamním politickým vězňům. 


Během vynášení rozsudku měli obžalovaní na rukou pouta. Proces označili jako politicky motivovaný. 


Bjaljacki v loňském roce obdržel Nobelovu cenu za mír. Cenu za něj převzala jeho žena, protože v té době už byl ve vězení. 


„Tento falešný soudní proces na základě politicky motivovaných obvinění je zjevnou odplatou za práci Viasny v oblasti lidských práv. Jejich odsouzení představuje další ránu již tak tvrdě potlačované občanské společnosti a lidským právům v Bělorusku. Je to mstivý akt nespravedlnosti, který vyžaduje okamžitou pozornost mezinárodního společenství," reagovala na rozsudek Marie Struthres, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii. 


V Bělorusku je v současné době přibližně 1500 politických vězňů. V zemi dochází k represím a porušování lidských práv. Lukašenkův režim tvrdě potlačuje opozici, novináře a lidskoprávní aktivisty. Běloruské úřady Vjasnu, organizaci, která monitoruje stav lidských práv v Bělorusku a pomáhá politickým vězňům i jejich rodinám, zakázaly jako extremistickou organizaci.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2698 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...