© Amnesty International

Írán: Počty popravených rychle rostou. Režim cílí na odpůrce a etnické menšiny

  Článek

Trest smrti   Írán publikován 8.3.2023

Jen během prvních dvou měsíců roku 2023 bylo v Íránu popraveno na 94 lidí. Mnozí z nich se předtím stali obětí sexuálního násilí nebo mučení ze strany dozorců. Zatčeným rovněž nebylo dovoleno právní zastoupení a definitivní rozsudek byl vynesen na základě nespravedlivého soudního procesu. 


Eskalující počet poprav je jasnou snahou zastrašit etnické menšiny a odpůrce vládnoucího režimu.


„Rozsah, s jakým íránské úřady popravy provádějí, je děsivý. Jedná se o jasné porušení práva na život a ostudný pokus zastrašit nejenom etnické menšiny. Chtějí zasít obavy, že odpor vůči režimu bude krutě potlačen, ať už v ulicích nebo na šibenici,“ uvedla Roya Boroumand, výkonná ředitelka lidskoprávní organizace Abdorrahman Boroumand Center. 


Dozorci zadržené mnohdy mučí, aby z nich pod nátlakem dostali falešná přiznání. Některá z vynucených přiznání pak přenáší íránská státní média. 


Nejen, že se jedná o nelidské jednání, kterým chce tamní režim ospravedlnit zabíjení svých odpůrců, ale také o porušení principu presumpce neviny. Popravy jsou prováděny v ústranní, a to bez možnosti návštěvy, nebo dokonce upozornění rodin zabitých. 


„Je odporné, že popravám běžně předchází systematické očerňování vězňů pomocí falešných přiznání vynucených mučením a že rozsudky smrti jsou vyneseny na základě hrubě nespravedlivých soudních procesů,“ uvedla Diana Eltahawy, ředitelky Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku.

Aktuální petice

  Írán

Následky protestů v Íránu: čtrnáct lidí bylo odsouzeno k trestu smrti, desítkám dalších hrozí stejný osud!

Íránské úřady zatkly tisíce účastníků protestů. Čtrnáct z nich bylo odsouzeno k trestu smrti. Stejný rozsudek hrozí desítkám dalších. Nespravedlivé soudní procesy se často opírají o „přiznání“ vynucená s použitím mučení. Připojte se k petici a požadujte zrušení trestů smrti a dodržování lidských práv v Íránu.

 

Aktuální počet podpisů: 1907 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...