© https://iranwire.com/
Íránští novináři byli osvobozeni
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Írán publikován 8.11.2022
Novináři z Íránu Amir Amirgholi a manželé Amirhossein Mohammadifar a Sanaz Alahyariová byli odsouzeni k pěti letům vězení za publikaci článků v časopise zaměřujícím se na téma sociální spravedlnosti. Amirhossein a Sanaz byli v dubnu 2020 omilostněni, Amir Amirgholi ale nadále čelí rozsudku.
Íránští novináři Amir Amirgholi, Sanaz Alahyariová a Amirhossein Mohammadifar byli zatčeni v lednu 2019, protože informovali o špatných pracovních podmínkách pracovníků továrny na cukrovou třtinu.
V září 2019 byli odsouzeni dohromady k osmnácti letům odnětí svobody za „šíření propagandy proti státu,“ „šíření lží“ a „členství ve skupině za účelem rozvrácení národní bezpečnosti“ – skupinou byl myšlen online časopis Gam, kde publikovali svoje články na téma sociální spravedlnosti. Podle zákona si odsouzený při usvědčení z více zločinů odsedí nejdelší trest, novináři tak měli strávit sedm let ve vězení.
V říjnu byli všichni tři novináři propuštěni na kauci. Odvolací soud je ovšem v prosinci 2019 odsoudil za „členství ve skupině za účelem rozvrácení národní bezpečnosti“ a udělil jim pětiletý trest ve vězení, z ostatních zločinů je shledal nevinnými.
Manželé Sanaz Alahyariová a Amirhossein Mohammadifar byli v dubnu 2020 omilostněni.
Trest Amira Amirgholiho byl zrušen v květnu 2020. V říjnu 2022, v době, kdy v Íránu probíhaly protesty vyvolané smrtí Mahsy Aminiové, byl ovšem znovu zatčen.
Za oběti bezpráví bojujeme po celém světě. Důsledně sledujeme jednotlivé případy, ověřujeme informace, apelujeme na politiky a monitorujeme dodržování lidských práv. Každý příspěvek umožní, aby mohla naše práce pokračovat i nadále. Podpořte nás, prosím, ještě dnes.
https://www.amnesty.cz/crm/donate/choice/97928514/c317b2ddd5b18caea26b626b8aeff748
Aktuální petice
„Radši zemřít při náletech.“ Vězni popisují kruté podmínky a utrpení po přesunu z věznice Evín
Po izraelských náletech z 23. června, které poškodily část teheránské věznice Evín, byli vězni – mnozí svévolně zadržovaní – přesunuti do již přeplněných zařízení, kde čelí krutým a nedůstojným podmínkám. Íránské úřady navíc tají osudy desítek dalších, což může představovat násilná zmizení, jež jsou podle mezinárodního práva zločinem. Zadržovaní jsou vystaveni riziku mučení a dalšího špatného zacházení. Amnesty International proto vyzývá k okamžitému zveřejnění informací o všech zadržených a k propuštění těch, kteří jsou za mřížemi neprávem.
Aktuální počet podpisů: 34 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Getty Images
© Amnesty International
© Szabolcs Nagy, Amnesty International Hungary