© Private

Ujgurská studentka byla odsouzena za „propagaci extremismu“

  Článek

Kamile Wayit si odpykává trest za „propagaci extremismu“, protože sdílela video s protesty na sociální sítích. Není známo, jak vysoký je její trest, a panují obavy o její zdraví.

Ujgurská studentka Kamile Wayit byla zatčena v prosinci 2022, protože na sociálních sítích sdílela video z protivládních protestů za uctění památky obětí požáru v Urumči. Poté, co jejího otce kontaktovala policie, Kamile video smazala. Ve stejné době také znovu navázala kontakt se svým bratrem žijícím v zahraničí. 

Čínské Ministerstvo zahraničních věcí nedávno potvrdilo časopisu The Economist, že Kamile byla 25. března 2023 odsouzena do vězení za „propagaci extremismu“ a v současnosti si trest odpykává. Není známo, na kolik let byla odsouzena. Maximální výše trestu je až pět let.

Kamile má ve vězení zdravotními problémy. Podle jí blízkého zdroje trpí depresí a v létě měla podstoupit operaci oka, ale není jisté, zda jí byl zákrok umožněn. Panují obavy, že se její stav zhorší. 

Aktuální petice

  Čína

ČÍNA: LIDSKOPRÁVNÍ AKTIVISTKA MĚSÍCE DRŽENA V IZOLACI: LI ČCHIAO-ČCHU

Dne 16. února 2020 pekingská policie zatkla obránkyni lidských práv a výzkumnici v oblasti pracovního práva Li Čchiao-čchu (Li Qiaochu). Mladá aktivistka už několik měsíců neměla možnost kontaktovat rodinu nebo svého právníka.

 

Aktuální počet podpisů: 2648 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...