© Memorial Human Rights Centre

Útočníci se brutálním násilím pokusili umlčet Jelenu Milašinovou

  Článek

Fotografie známé novinářky Jeleny Milašinové po posledním útoku v Čečensku obletěla svět.

Jelena Milašinová je oceňovaná novinářka pracující pro nezávislé noviny Novaja Gazeta. Už deset let je terčem výhrůžek a útoků ze strany čečenských úřadů.

Poslední útok se odehrál 4. července. Jelena cestovala spolu s advokátem Alexandrem Nemovem do Grozného v Čečensku, aby se účastnili vynesení rozsudku nad Zaremou Musajevu souzenou za lidskoprávní aktivity jejích dětí (dostala trest pět a půl let odnětí svobody). Jelenin a Alexandrův taxík na cestě z letiště zastavila tři černá auta. Maskovaní muži Jelenu a Alexandra vytáhli z vozu ven, zbili je obušky a pěstmi, kopali do nich a vyhrožovali, že je zabijí, pokud se nepřestanou věnovat lidským právům. Jeleně zlomili prsty na obou rukách při pokusu odemknout její telefon a Alexandra bodli do nohy. K tomu útočníci zničili jejich vybavení a důležité dokumenty.

Marie Sruthers, Ředitelka Amensty International pro východní Evropu a střední Asii, to okomentovala: „Pokud uvážíme historii násilných útoků proti obráncům lidských práv v Čečensku, přímé výhrůžky Milašinové ze strany čečenského vedení a skutečnost, že maskovaní útočníci řekli Milašinové a Nemovovi, že „byli varováni“, tak je tento bezcitný zločin jasným příkladem extrémního nebezpečí, kterému ti, kdo bojují proti nespravedlnosti a brání lidská práva, čelí v kontextu otevřeného nepřátelství ze strany úřadů a naprosté beztrestnosti pro pachatele.“

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2276 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...