© TCHANDROU NITANGA/AFP via Getty Images
Skvělá zpráva: Burundská novinářka je na svobodě!
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Burundi publikován 26.8.2024
Burundská novinářka Floriane Irangabiye byla v srpnu 2024 propuštěna z vězení, kde si odpykávala desetiletý trest. Za mřížemi nespravedlivě strávila dva roky. Odvolání proti jejímu odsouzení předtím dvakrát zamítl soud.
Dne 14. srpna 2024 podepsal prezident Evariste Ndayishimiye dekret, kterým vězněné novinářce udělil plnou prezidentskou milost. Ten byl zveřejněn 15. srpna 2024, o den později byla Floriane Irangabiye ve večerních hodinách propuštěna na svobodu. Po dvou letech svévolného zadržování se konečně směla vidět se svou rodinou.
Floriane Irangabiye žila již několik let ve Rwandě, když v srpnu 2022 odcestovala do Burundi navštívit svou rodinu. Kvůli kritice burundské vlády byla ale zatčena a v nespravedlivém procesu odsouzena k desetiletému trestu vězení.
V reakci na novinářčino propuštění Sarah Jackson, zástupkyně regionálního ředitele Amnesty International pro východní a jižní Afriku, uvedla:
„Vítáme propuštění Floriane Irangabiye, která však neměla za mřížemi strávit ani jedinou noc jen kvůli tomu, že uplatňovala svá lidská práva. Jsme šťastní, že se po dvou dlouhých letech svévolného zadržování opět setkala se svou rodinou.
„S blížícími se parlamentními a místními volbami v roce 2025 Amnesty International vyzývá burundskou vládu, aby okamžitě přijala účinná opatření k ukončení represí občanské společnosti, zejména používání obvinění ze strany bezpečnostních složek k umlčování novinářů a obránců lidských práv a aktivistů. Úřady musí dodržovat vnitrostátní a mezinárodní závazky Burundi v oblasti lidských práv a zajistit dodržování lidských práv všech obyvatel země.“
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2732 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International