Ázerbájdžán musí propustit mladé bloggery a aktivisty

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 16.11.2011

Amnesty International (AI) vyzývá mezinárodní společenství, aby netolerovalo porušování lidských práv v Ázerbájdžánu.

Od března 2011 byla v souvislosti s protesty proti korupci a vzrůstajícímu potlačování nezávislých medií, nevládních organizací a opozičních politických stran v zemi zastrašována a zatčena řada mladých aktivistů a představitelů opozice. Výčet konkrétních případů přináší nová zpráva AI Jaro, které nikdy nerozkvetlo: potlačení svobody v Ázerbájdžánu.

V březnu a dubnu 2011 se v hlavním městě Baku shromáždily stovky lidí, kteří požadovali demokratické reformy a respekt k lidským právům. Aktivisté využili k šíření informací po vzoru protestů na Blízkém východě a v severní Africe sociální média. Odpovědí ázerbajdžánských úřadů bylo pronásledování a zatýkání.

Od té doby jsou mladí aktivisté a opoziční představitelé vězněni na základě vykonstruovaných obvinění. Ohrožováni a pronásledování jsou také novináři.

Amnesty International má za to, že všech 17 osob, které byly odsouzeny během protestů, jsou političtí vězni a žádá jejich okamžité propuštění.

,,Zásah dal jasně najevo, že úřady nebudou tolerovat vyjádření nesouhlasu na veřejnosti ani jakýkoliv pokus o podněcování veřejného mínění proti současnému režimu," uvedla Natalia Nozadze, výzkumnice Amnesty International v Ázerbájdžánu.

Vláda utahuje smyčku nad jakoukoliv formou komunikace tím, že omezuje přístup k informacím, tištěným novinám a distribučním místům pro nezávislá média, čímž ponechává veřejnost v informačním vakuu. Čím dál více spoléháme na sociální média, která by toto vakuum měla vyplnit zasvěcenou debatou,“ řekl Amnesty International Ganimat Zahid, redaktor opozičních novin Azadling.

Za jednoho z aktivistů - Jabbara Savalana – se zasazuje i česká pobočka Amnesty International. 10. prosince, na Den lidských práv, bude pořádat podpisové akce za jeho propuštění.

Případy

Jabbar Savalan
Jabbar Savalan
V únoru 2011 byl student historie a opoziční aktivista Jabbar Savalan zatčen poté, co na Facebook přeposlal článek kritizující vládu a využil sociálních médií ke svolání protestů. Ve vyšetřovací vazbě byl bit a nucen podepsat falešné doznání. Odsouzen byl na více než dva roky za údajné držení marihuany.
Bakhtiyar Hajiyev
Bakhtiyar Hajiyev
Bakhtiyar Hajiyev je opoziční aktivista a spoluzakladatel Facebookové skupiny, která chtěla na 11. března svolat virtuální protest proti zkorumpované vládě. Od listopadu 2010 byl Bakhtiyar třikrát zatčen za vyhýbání se branné povinnosti a za to, že se nezaregistroval na policii. V policejní vazbě byl bit, škrcen a bylo mu rovněž vyhrožováno znásilněním. Tato obvinění však ještě nebyla prošetřena. 18. května 2011 byl odsouzen za vyhýbání se vojenské službě ke třem letům vězení.