Amnesty International odsuzuje trest pro čínského aktivistu, který varoval před otráveným mlékem
Článek
Trest smrti publikován 16.11.2010
Na 2,5 roku byl odsouzen čínský aktivista Zhao Lianhai, který založil podpůrnou skupinu pro rodiče dětí otrávených kontaminovaným mlékem. Odsouzen byl za „podněcování sociálních nepokojů“ během skandálu se sušeným mlékem firmy Sanlu Group v letech 2008 – 2009. Kojenecké mléko kontaminované melaminem tehdy v Číně zabilo nejméně 6 dětí, přičemž 300 000 dalších dětí utrpělo postižení ledvin.
Poté, co jeho vlastní syn onemocněl, založil Zhao Lianhai podpůrnou skupinu a webovou stránku „Děti s ledvinovými kameny“, kde mohli rodiče postižených dětí sdílet o informace o zdravotních problémech, a radit se, jakým způsobem viníky pohnat před soud.
„K zatčení Zhao Lianhaie za to, že organizoval svépomocné skupiny a domáhal se svých práv tím, že požadoval odškodnění od komerční firmy, nemělo nikdy dojít“, řekla Catherine Baber, zástupkyně Amnesty International v asijsko-pacifické oblasti.
Zhao byl zatčen poté, co v listopadu 2009 začaly k soudu chodit požadavky na odškodnění. Úřady mu po téměř tři měsíce odpíraly přístup k právníkům a neměl povoleno ani setkání s vlastní rodinou.
„Jsme zděšeni, že došlo k uvěznění muže, který byl čínskou veřejností oprávněně vnímán jako ochránce dětí a ne jako zločinec“, uvedla Catherine Barber.
V roce 2008 bylo zabaveno přes 25 000 tun kontaminovaného kojeneckého mléka. Ještě předtím však bylo v provincii Qinghai objeveno více než 64 tun výrobků z melaminem kontaminovaného mléka. Čínské úřady následně odsoudily k trestu smrti výrobce a prodejce sušeného mléka. Řada vysoce postavených manažerů mlékárenské firmy Sanlu Group byla zatčena.
Postiženým rodinám byly nabídnuty kompenzace ve výši odpovídající 2000 juanů (cca 5594 Kč) za každé dítě, které trpělo onemocněním ledvin, ve vážných případech pak 30 000 juanů (cca 84 485 Kč). Částka navržená jako kompenzace úmrtí dítěte činila 200 000 juanů ( cca 559 000 Kč).
Aktuální petice
Ujgurskému profesorovi hrozí v Číně trest smrti
Mezinárodně uznávanému profesorovi geografie a bývalému rektorovi Sin-ťiangské univerzity hrozí trest smrti.
Aktuální počet podpisů: 3258 Náš cíl: 3500
Další zprávy
Marie-Anne Photography
© Jakob Ineichen
© Iván Martínez / Amnesty International
© Amnesty International