Mluvte o lidských právech, vyzvali příbuzní turkmenských politických vězňů

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 7.5.2009

České předsednictví EU, které se v rámci zítřejšího summitu "Jižní koridor - nová hedvábná stezka" setká s vrcholnými představiteli Turkmenistánu, by mělo vyzvat k propuštění vězňů svědomí a zajištění svobody slova v zemi.

Na shromáždění v Praze k tomu dnes vyzvali příbuzní turkmenských politických vězňů, Turkmenská helsinská nadace a Amnesty International.Nástup turkmenského prezidenta Berdymukhamedova k moci v únoru 2007 vyvolal naději, že skončí období tvrdé represe veškerého disentu. Po dvou letech vlády nového prezidenta však stále čeká na spravedlnost mnoho politických vězňů a vláda nadále postihuje ty, které pokládá za svou opozici. V Turkmenistánu je tak stále na denním pořádku politicky motivované zastrašování, pronásledování a věznění. „EU musí využít příležitost summitu a vyzvat zástupce Turkmenistánu, aby propustili politické vězně odsouzené v nespravedlivých procesech a zajistili svobodu slova v zemi,” uvedla Tadzhigul Begmedová, předsedkyně Turkmenské helsinské nadace. Tato organizace nemůže v zemi svobodně působit. 83letý otec Tadzhigul Begmedové je navíc v Turkmenistánu ve vnitřním vyhnanství, pravděpodobně právě kvůli úsilí své dcery o ochranu lidských práv.Podle účastníků demonstrace by Evropská unie měla vyzvat turkmenské úřady, aby:- Okamžitě a bezpodmínečně propustily všechny lidi, kteří jsou vězněni pouze pro uplatnění svého práva na svobodu projevu. To se týká i obránců lidských práv Annakurbana Amanklycheva a Sapardurdy Khajieva.- Zajistily nezávislé vyšetřování úmrtí novinářky Ogulsapar Muradové, která v roce 2006 zemřela za nejasných okolností ve vazbě. Příbuzní se obávají, že byla ve vazbě vystavena mučení.- Umožnily novinářům a nevládním organizacím pracovat svobodně a beze strachu z uvěznění a přestaly zadržovat ty, kteří poskytují informace zahraničním médiím.- Přestaly pronásledovat aktivisty, příbuzné disidentů či oponenty režimu.

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2205 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...