14 barmských disidentů dnes dostalo tvrdé tresty
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 11.11.2008
Nejméně čtrnáct barmských disidentů, kteří se loni zúčastnili protivládních demonstrací, bylo odsouzeno k tvrdým trestům. Úřady každému z nich vyměřily 65 let vězení za to, že veřejně vyjádřili své názory. Soudní proces podle Amnesty International (AI) odhalil skutečný záměr barmské vojenské vlády, kterým je postih jakékoli opozice.
Rozsudky byly vyneseny především kvůli účasti disidentů na tzv. Šafránové revoluci. Ta byla zahájena v září loňského roku pokojnými demonstracemi občanů a mnichů, které přerostly v největší protivládní protesty od roku 1988. Proti demonstrantům zasáhly barmské ozbrojené složky. Výsledkem byly tisíce zatčených, stovky zraněných a nejméně 31 mrtvých."Odsouzením těchto disidentů barmská vláda ukázala své skutečné úmysly. Provinili se totiž jen tím, že v průběhu loňských demonstrací pokojně vyjádřili své názory," uvedl Benjamin Zawacki, výzkumník AI pro Barmu.V současné době je v barmských věznicích podle Amnesty International drženo více než 2 100 politických vězňů. Je to nejvyšší číslo za poslední roky. Na rozsudek navíc čeká dalších 23 členů studentského hnutí z roku 1988.
Aktuální petice
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.
Aktuální počet podpisů: 72 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Amnesty International Taiwan
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images