Trest smrti: Globální zrušení je blíž, než kdy jindy!

Dobré zprávy do nového roku: Rekordní počet 121 zemí hlasoval v prosinci na Valném shromáždění OSN pro ukončení poprav.

Poté, co klíčové usnesení Valného shromáždění OSN, vyzývající k moratoriu na popravy, se zaměřením na  zrušení trestu smrti, bylo podpořeno v závěrečném hlasování rekordním počtem členských států OSN,  Chiara Sangiorgiová, odbornice na trest smrti v Amnesty International, řekla: 

„Skutečnost, že více zemí než kdykoliv předtím hlasovalo pro ukončení poprav, ukazuje, že globální zrušení trestu smrti se stává nevyhnutelnou realitou. Svět bez trestu smrti je blíže, než kdy jindy. 

Toto hlasování vysílá ještě další důležitý signál - že stále více zemí je ochotno podniknout kroky k ukončení tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu jednou provždy. 

Výsledek také ukazuje rostoucí izolaci 35 zemí, které hlasovaly proti rezoluci. Země, které si stále zachovávají trest smrti, by měly okamžitě ustanovit moratorium na popravy jako první krok k úplnému zrušení trestu smrti." 

Podpořím Amnesty v boji za lidská práva

DARUJ ❤

Pozadí

121 z 193 členských států OSN hlasovalo ve prospěch  sedmé rezoluce o moratoriu na používání trestu smrti na plenárním zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku 17. prosince, 35 hlasovalo proti a 32 se zdrželo hlasování. 117 států hlasoivalo stejně už v prosinci 2016. Toto usnesení bylo navrženo Brazílií jménem meziregionálního úkolového uskupení členských států  a spolupodporováno 83 státy. 

Poprvé Dominikánská republika, Libye, Malajsie a Pákistán změnily své hlasování k podpoře rezoluce, zatímco Antigua a Barbuda, Guyana a Jižní Súdán se přesunuly z opozice ke zdržení. Rovníková Guinea, Gambie, Mauritius, Niger a Rwanda opět hlasovaly ve prospěch výzvy k moratoriu na popravy, i když tak neučinily v roce 2016.

 

 

Related stories

1.8.2020

ČTK: Atentátníkovi z Bostonu zrušili trest smrti


10.4.2019

Trest smrti v roce 2018: Dramatický pokles v celosvětových popravách

Celosvětové popravy poklesly o 31% a dosáhly nejnižší úrovně nejméně za dekádu. Několik zemí ale zaznamenalo nárůst v popravách - Bělorusko, Japonsko, Singapur, Jižního Súdán nebo USA. Thajsko obnovilo popravy, Srí Lanka hrozila, že ho bude následovat. Čína zůstala největším světovým popravčím, následovaná Íránem, Saúdskou Arábií, Vietnamem a Irákem.


10.10.2019

Malajsie: Nespravedlivé soudní procesy, tajné tresty smrti a odsouzení za drogové přestupky odhalují krutost trestu smrti

Je Světový den proti trestu smrti. Malajsie musí s novou legislativou začít plnit slib ohledně jeho zrušení.


25.10.2019

Bangladéš: Trest smrti pro 16 lidí v případu Nusrat Rafiové nic nevyřeší

Ředitel české Amnesty komentuje odsouzení 16 lidí k trestu smrti v Bangladéši.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...