Skvělá zpráva - Guligeina Tashimaimaitiová je konečně volná!

Success

Po více než dvou letech byla Guligeina propuštěna z převýchovného tábora v Sin-ťiangu.

Začátkem května proběhl videohovor mezi Guligeinou a její rodinou. Podle dostupných informací je Guligeina v pořádku, vypadá dobře a vyučuje angličtinu v místní komunitě.

 

Guligeina Tashimaimaitiová studovala na Technologické univerzitě v Malajsii. Vzhledem k tomu, že delší dobu neměla zprávy o své rodině, vydala se koncem roku 2017 do svého rodného města v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. V únoru 2018 měla zahájit své doktorské studium na malajsijské univerzitě, místo toho byla čínskými úřady přes dva roky držena v převýchovném táboře.

 

Od roku 2017 v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang významně vzrostl počet převýchovných táborů. Odhadem je v nich zadržován až jeden milion lidí.

V táborech dochází k politické převýchově. Lidé jsou tam bez obvinění nebo řádného soudu svévolně vězněni neomezeně dlouhou dobu.

 

Z Ujgurské autonomní oblasti uprchlo před represivním čínským režimem na 1, 6 milionu Ujgurů. Amnesty mluvila se stovkami ujgurských uprchlíků žijících mimo území Číny. Všichni jsou cíleně zastrašováni a sledováni.

 

Mnohým z nich Čína vyhrožuje, že když se nevrátí, budou jejich příbuzní „za trest“ uvězněni. Řada jejich blízkých končí právě v převýchovných táborech. Často pouze proto, že někdo z jejich rodiny studuje, pracuje nebo žije v zahraničí. Stejně tak v táborech končí lidé, kteří se ze zahraničí vrátí domů.

Related stories

28.2.2020

AMNESTYcast: Narážky na můj původ mají i lékaři, říká Češka s afghánskými kořeny

Hostem třetího dílu podcastu Amnesty byla studentka a novinářka s afghánskými kořeny Fatima Rahimi.


9.12.2019

Kde jsou? Čína zadržuje statisíce příslušníků náboženských menšin neznámo kde.

Výzkumná zpráva o porušování lidských práv Ujgurů celá v češtině díky práci studentů z olomoucké Caritasky.


15.5.2019

šest zemí, kde se nechcete narodit

Často čteme o nejkrásnějších státech a místech světa. Jak to ale vypadá v těch, které jsou na té „opačné straně“? Podívejte se na země, kde by vzhledem k lidskoprávní situaci chtěl žít asi jen málokdo z nás. Dějí se tam různé věci, o mnohých z nich jste možná ještě nikdy neslyšeli.


25.10.2019

Bangladéš: Trest smrti pro 16 lidí v případu Nusrat Rafiové nic nevyřeší

Ředitel české Amnesty komentuje odsouzení 16 lidí k trestu smrti v Bangladéši.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...