Happening Tibet nás pálí! přilákal stovky lidí

Shromáždění před čínskou ambasádou při příležitosti Mezinárodního dne Tibetu se vydařilo. Akci podpořily na místě asi čtyři stovky lidí a skoro 2 tisíce jich přispělo na lungtový památník.
Happening Tibet nás pálí! organizovaný českou sekcí Amnesty International proběhl v neděli 10. března v podvečer před sídlem Velvyslanectví čínské lidové republiky v pražských Dejvicích.

Na čtyři sta lidí přišlo vyjádřit svůj nesouhlas s porušováním lidských práv v Tibetu. Tamní situace se totiž stále zhoršuje.

Přes sto upálených Tibeťanů, tisíce lidí zavřených za protesty nebo šíření informací o Tibetu, miliony lidí, které oslovuje tibetská kultura a volají po osvobození země – ti všichni mají jedno společné. Svými skutky se snaží o to, aby tibetské poslání nezmizelo z tohoto světa. Aby v Tibetu bylo respektováno právo všech lidí vyznávat svou víru a hodnoty a šířit svou kulturu dál.

Pro Tibeťany je takové chování velkým rizikem – jsou však ochotni za své přesvědčení obětovat svobodu, zdraví a dokonce i životy. Vzdali jsme hold těmto odvážným lidem a zároveň poukázali na to, že jejich úsilí není zbytečné. Že i v České republice se najde mnoho těch, kteří o porušování základních práv v Tibetu vědí a otevřeně dávají najevo svůj nesouhlas.

Přes 1700 lidí podpořilo aktivitu Amnesty a prostřednictvím online rozhraní koupili lungtu - tibetskou vlaječku štěstí. Z nich jsme pak vytvořili památník, který připomněl, jaké hodnoty Tibet střeží. Pietní akt, při kterém dobrovolníci vztyčovali siluety symbolizující vždy jednoho z upálených, upozornil na to, kolik zoufalých Tibeťanů je ochotných takto děsivým způsobem skončit svůj život.

Každý, kdo na happening dorazil, taky mohl prostřednictvím foto stánku poslat svůj osobní vzkaz čínským autoritám, anebo naopak lidem, kteří usilují o respektování lidských práv v Tibetu. Akce se stále můžete zúčastnit online.

Podepisovaly se také petice za propuštění tibetského filmaře Dhondupa Wangčchena, který za natočení filmu o Tibetu dostal 6 let vězení, a za kterého česká Amnesty bojuje v kampani 3 minuty stačí. Před šestou hodinou jsme se vydali společně průvodem na benefiční koncert Tibet žije! pořádaný sdružením Lungta.

Děkujeme všem, kteří akci podpořili buď svou přítomností nebo koupením lungty.

DAlší fotografie z happeningu najdete v příloze.

Related stories

30.7.2020

Statečný novinář konečně na svobodě!

V červenci 2020 mu byl na Novém Zélandu udělen azyl a je konečně volný!


17.7.2019

Čína: Živý řetěz na Pražském hradě upozorní na zločiny proti lidskosti

V pátek 19. července od 11. hodin se na Pražském hradě uskuteční happening upozorňující na zločiny proti lidskosti v Číně. Amnesty na tato porušování práv dlouhodobě upozorňuje a akci také symbolicky podpoří.


30.4.2019

Nigérie / Nizozemsko: Soud rozhodne o tom, jestli byl Shell zapojený do popravy „Ogonijské devítky“

Nizozemský soud bude 1. května rozhodovat v historickém případu proti společnosti Shell.


4.6.2019

Čína stupňuje tlak na aktivisty před 30. výročím masakru na náměstí Nebeského klidu

Čínské úřady musejí přestat pronásledovat lidi, kteří si chtějí připomenout oběti násilného zásahu na náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Letos je to 30 let.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...