Mezinárodní den Tibetu se blíží a Amnesty International zve na happening

I letos10. března 2013 se Amnesty International ČR připojí k celosvětovým akcím na podporu dodržování lidských práv v Tibetu.

Zavírání klášterů, perzekuce mnichů, stovka sebeupálených duchovních...situace v Tibetu se nelepší, naopak. Amnesty International i letos u příležitosti Mezinárodního dne Tibetu poukáže na stav lidských práv v této historické středoasijské zemi.

Požadujeme, aby bylo v Tibetu respektováno právo všech lidí vyznávat svou víru a hodnoty a šířit svou kulturu dál. Pro Tibeťany je takové chování velkým rizikem – jsou však ochotni za své přesvědčení obětovat svobodu, zdraví a dokonce i život. Už stovka mnichů a mnišek si vzala život.

Je to protest proti tvrdým represím čínské vlády. Po prvním historickém upálení Lozang Phüncchoga následovaly protesty, masové zatýkání (mimo jiné 300 mnichů z kláštera Kirti), nucená zmizení a pravděpodobně i zabití uskutečněná bezpečnostními složkami Číny.

Vláda omezuje právo Tibeťanů na informace a zakazuje obyvatelům i informace o situaci v regionu sdělovat světu.

Represe jsou dále zaměřeny speciálně proti Tibeťanům, kteří se vrátí náboženského školení z Indie nebo Nepálu – od února 2012 bylo zadrženo bez soudu přes 1000 lidí.

54 let po okupaci Tibetu se situace stále zhoršuje. „Po skončení Olympijských her odvrátil svět od Tibetu svůj zrak a Čína proti Tibeťanům zahájila brutální represe,“ říká Bobpa Tsang, tibetský aktivista, který žije v Londýně.

„Uvěznili učitele, studenty, básníky, mnichy i ekology, všechny, ve kterých viděli hrozbu. Obvinili tibetské podnikatele z podpory hnutí za svobodu Tibetu, zkonfiskovali jim miliony liber a uvěznili je na doživotí. Začali ničit tibetský jazyk i tradiční kočovný způsob života tím, že zabavili lidem pozemky a dobytek a silou je přesunuli do nově vybudovaných kolonií.“

Bobpa Tsang předpokládá, že Tibeťané budou i nadále protestovat formou upalování, dokud se Čína nezačne zajímat o příčinu jejich protestů a nenabídne nějaké řešení odpovědí na jejich požadavky. Pak teprve Tibeťané zarazí. Pokud bude Čína nadále pokračovat v násilných a brutálních represích na Tibeťanech, pak bude případů sebeobětování i nadále přibývat.

Happening Tibet nás pálí!

na podporu respektování lidských práv v Tibetu proběhne 10. března v 17:00 před Čínskou ambasádou v Praze.

Z tibetských lungt, symbolu dobrého osudu a pohody, postavíme památník všem, kteří do boje za lidská práva v Tibetu investují svůj čas, riskují bezpečnost nebo dokonce objetují život. Potřebujeme jich minimálně 500. Jestli chcete, aby třeba jedna z nich byla právě ta vaše, kupte lungtu prostřednictvím Amnesty.

Další informace o akci, dění v Tibetu i barevných lungtách se dozvíte na speciální stránce tibet.amnesty.cz

Related stories

17.7.2019

Čína: Živý řetěz na Pražském hradě upozorní na zločiny proti lidskosti

V pátek 19. července od 11. hodin se na Pražském hradě uskuteční happening upozorňující na zločiny proti lidskosti v Číně. Amnesty na tato porušování práv dlouhodobě upozorňuje a akci také symbolicky podpoří.


4.6.2019

Čína stupňuje tlak na aktivisty před 30. výročím masakru na náměstí Nebeského klidu

Čínské úřady musejí přestat pronásledovat lidi, kteří si chtějí připomenout oběti násilného zásahu na náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Letos je to 30 let.


5.4.2019

Skutečný test Evropy v Číně: Lidská práva

Evropa nemůže na nadcházejícím summitu mlčet o špatném zacházení s muslimskými menšinami, říká Katharine Derderianová z Amnesty. Organizace apeluje spolu s dalšími na lídry s jasnými požadavky.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...