Jedenáct osob v Íránu je odsouzeno k ukamenování

Devět žen a dva muži čekají v Íránu na smrt ukamenováním. Tento trest hrozí v zemi těm, kteří se dopustí nevěry.

Popravy kamenováním jsou mimořádně kruté - íránský trestní zákoník přímo stanovuje velikost kamenů, které mají být při popravě použity tak, aby způsobily utrpení, ale ne okamžitou smrt. Amnesty International (AI) proto dnes vyzvala k okamžitému zrušení tohoto trestu.

Na tento trest bylo v roce 2002 vyhlášeno moratorium a úřady popírají, že by ke kamenování nadále docházelo. Přesto byl v červenci 2007 ukamenován Džafár Kijání, který se měl dopustit nevěry s Mukaramíh Ibrahímiovou. Žena, s níž měl muž dvě děti, byla rovněž odsouzena k ukamenování. Nyní je držena ve věznici v provincii Kazvin a Amnesty International se obává o její osud.

Poprava Džafára Kijáního je první oficiálně potvrzenou popravou od vyhlášení moratoria, existují však zprávy i o dalších případech. Podle nich měli být například v roce 2006 popraveni muž a žena v severoíránském Mašhádu.

"Naléháme na íránské úřady, aby naslouchaly naší výzvě a výzvě Íránců, kteří se ze všech sil snaží zastavit tyto děsivé činy," uvedl Malcolm Smart, ředitel programu AI pro Blízký východ a severní Afriku.

Jedna z žen čekajících na popravu je známa pod jménem Kayrie. Muž, za kterého se provdala, ji bil a ona měla poměr s jedním z jeho příbuzných. Ten se rozhodl manžela Kayrie zavraždit. Během soudního procesu se Kayrie přiznala k nevěře, ale podíl na vraždě svého muže odmítá. "Jsem připravena na popravu oběšením, neměli by mě ale kamenovat," říká Kayrie.

Většinu osob odsouzených k ukamenování představují ženy. Jednou z příčin je skutečnost, že nemají rovnoprávné postavení před zákonem a soudy. Ženy jsou častěji než muži také nevzdělané, a proto mohou podepsat doznání ke zločinům, které nespáchaly. Jejich život i sexuální chování jsou pod přísným dohledem a častěji tak na ně padá podezření z nemanželského sexuálního styku.

Existují však náznaky, že se situace může změnit k lepšímu. Usilují o to zejména místní obránci a obránkyně lidských práv, kteří v Mašhádu zahájili kampaň "Ukončeme kamenování provždy". Jejich činnost dosud pomohla zachránit životy čtyř žen a jednoho muže. Za své úsilí ale platí vysokou cenu. Jsou vystaveni pronásledování a zastrašování od úřadů. Přední členky této kampaně Asijeh Amoniová, Šádí Sadrová a Mahbúb Abbásgolizádová byly loni v březnu zatčeny, o několik dní poté byly sice propuštěny na kauci, dvěma z nich však stále hrozí soudní proces.

Podobné příběhy

22.6.2020

Vyjádřila solidaritu, tak ji převezli do jiného vězení!

Dne 24. prosince 2019 byla podle informací, které uvedla v otevřeném dopise, Narges Mohammadiová během převozu do vězení Zanjan vystavena špatnému zacházení.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...