OSN vyzývá k zastavení poprav
19.12.2007
Proti trestu smrti se v sídle Spojených národů v New Yorku vyslovilo 104 členů OSN, 54 zemí rezoluci nepodpořilo a 25 států se hlasování zdrželo.
Amnesty International přivítala toto rozhodnutí jako přiblížení chvíle, kdy se svět stane zónou bez poprav. “Trest smrti je nehumánní, nevratný a nikdy nelze vyloučit riziko justičního omylu,” vysvětlil ředitel české pobočky Amnesty International Zdeněk Rudolský.
133 zemí do dnešního dne zrušilo trest smrti zákonem nebo v praxi (trest smrti je uzákoněn, ale země v realitě nepopravuje). V roce 2006 poprayvy vykonalo pouze 25 zemí.
Trest smrti ve světě 2006
Co hlasování předcházelo.
Světový den proti trestu smrti v ČR.
Podobné příběhy
27.5.2019
Blesk.cz: Saúdská Arábie chystá novou vlnu poprav
17.7.2019
Čína: Živý řetěz na Pražském hradě upozorní na zločiny proti lidskosti
V pátek 19. července od 11. hodin se na Pražském hradě uskuteční happening upozorňující na zločiny proti lidskosti v Číně. Amnesty na tato porušování práv dlouhodobě upozorňuje a akci také symbolicky podpoří.
19.4.2019
Ilham Tothi je už pět let nespravedlivě ve vězení
U příležitosti pátého výročí zatčení ujgurského profesora Ilhama Tohtiho občanská společnost, včetně Amnesty International, vyzývá Čínu, aby okamžitě a bezpodmínečně propustila nejen Tothiho, ale i celou řadu dalších učitelů nebo profesorů, kteří jsou nespravedlivě uvězněni.
10.4.2019
Trest smrti v roce 2018: Dramatický pokles v celosvětových popravách
Celosvětové popravy poklesly o 31% a dosáhly nejnižší úrovně nejméně za dekádu. Několik zemí ale zaznamenalo nárůst v popravách - Bělorusko, Japonsko, Singapur, Jižního Súdán nebo USA. Thajsko obnovilo popravy, Srí Lanka hrozila, že ho bude následovat. Čína zůstala největším světovým popravčím, následovaná Íránem, Saúdskou Arábií, Vietnamem a Irákem.