Keňa odpírá pomoc tisícům somálských uprchlíků

Keňa uzavřela 3. ledna 2007 hranice se Somálskem poté, co některé somálské instituce podpořily Etiopii v obnoveném konfliktu s Keňou. Vláda Keni tím chce podle zpráv zabránit ozbrojeným stoupencům těchto institucí ve vstupu na své území. Porušuje tím však právo civilního obyvatelstva na mezinárodní azyl a ochranu v cizí zemi.

Amnesty International(AI) je situací hluboce znepokojena a žádá vládu Keni, aby neodkladně otevřela hranice se Somálskem a dovolila lidem, kteří prchají před konfliktem v Somálsku, žádat o azyl.

AI na základě vyšetřující mise do Keni (v březnu 2007) vydala zprávu, ve které upozorňuje na potlačování lidských práv tisíců Somálců. Těm, kteří se nacházejí na území Keni, hrozí neustálé nebezpečí, že budou násilím donuceni vrátit se zpět do vlasti. Uzavření hranic také značně ztížilo a omezilo přísun humanitární pomoci uprchlíkům, kteří ještě hranice nepřekročili, ale již museli opustit své domovy v Somálsku.

Právo žádat ochranu v cizí zemi je zakotveno v mezinárodních zákonech. Když Keňa odpírá uprchlíkům přístup na své území, porušuje tím povinnosti vyplývající mezinárodních zákonů a smluv, jako je například Úmluva o uprchlících nebo Úmluva o uprchlících Organizace africké jednoty (OAU). Mimo to zanedbává i svůj vlastní Azylový zákon z roku 2006.

AI naléhavě žádá vládu Keni:

- aby opět otevřela hranice a dovolila somálským uprchlíkům žádat na jejím území o azyl v souladu se svými povinnostmi podle zákona.

- aby zajistila všem imigrantům rychlé projednání a vyřízení žádosti o azyl a právo odvolat se proti vyhoštění.

- aby nařídila pohraniční stráži respektovat princip non – refoulementu, který zakazuje násilně vracet uprchlíky na území, kde jim hrozí mučení, pronásledování nebo jiná forma špatného zacházení a porušování jejich práv.

- aby zakázala pohraniční stráži odmítat žádosti o azyl bez souhlasu náležitých autorit.

- aby umožnila Úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) a humanitárním organizacím poskytnout pomoc a podporu všem, kteří hledají v Keni útočiště, bez ohledu na to, kdy do země přišli.

- aby těmto organizacím dovolila pomoci přes své hranice uprchlíkům v Somálsku.

- aby zajistila, že žádný imigrant nebude násilně vrácen do vlasti, kde by jeho život nebo svoboda mohly být v ohrožení a kde by mohla být porušována jeho lidská práva.

Podobné příběhy

16.3.2019

Rusko: domácí vězení Anastasie se prodlužuje, pronásledování opozičních aktivistů se rozšiřuje

"Trestní řízení proti Anastasii je chybné, ruské úřady vytvářejí nenávistný precedens" - tvrdí Marie Struthers, ředitelka kanceláře Amnesty International pro východní Evropu a centrální Asii.


14.3.2019

Lidskoprávní situace v Polsku a Maďarsku: experti Amnesty v Praze

Zhoršující se situace lidských práv u našich sousedů ohrožuje celou Evropu. Odborníci Amnesty přijeli diskutovat s českými politiky a úřady.


13.3.2019

18. 3. v 11:00: Předávka petice - přijďte před íránskou ambasádu!

Petici za Nasrín předáme v pondělí 18. března osobně v 11 hodin. Připomeneme si nejenom 33 let, které by měla Nasrín odsedět ve vězení ale i neuvěřitelných 148 ran bičem.


13.3.2019

Lidovky.cz ke Dni Tibetu před čínskou ambasádou


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...