EU plně nezastavila obchod s mučicími nástroji
27.2.2007
Některé legislativní nedostatky umožňující prodej "mučicích nástrojů":
- Nařízení EU nezahrnuje veškeré typy nástrojů. Na seznamu zakázaných položek chybí např. obušky opatřené kovovými ostny nebo lana, která byla užívána jako oprátka v Indii, na Srí Lance a v Trinidadu a Tobagu.
- Doposud pouze 11 evropských států přijalo zákony implementující nařízení EU nebo postihy za jeho nedodržení. Dalších 10 zemí, včetně České republiky, zákony připravuje. ČR byla jedinou ze zemí, která výzkumníkům AI poskytla návrh tohoto zákona.
Představitelé ČR, Belgie a Francie uvedli, že tento zákon nebude platit dříve než na konci roku 2007. Podle vyjádření českých úřadů sice vývoz tohoto zboží spadá pod licenční řízení, do doby než vstoupí v platnost nový zákon, chybí možnost postihů za jeho nedodržování.
"Nařízení EU představuje vítaný krok, který by měly následovat i další světové regiony. Jeho účinnost však snižuje fakt, že nedokáže zcela zabránit vývozu těchto nástrojů z EU, třebaže jsou v mnoha zemích systematicky zneužívány armádou a policií," říká AI.
AI usiluje o účinnou kontrolu obchodu s obrannými a bezpečnostními prostředky, která sníží riziko jejich zneužití.
Podobné příběhy
12.12.2017
Libye: evropské vlády nesou spoluvinu na otřesném zacházení s uprchlíky a migranty
Evropské vlády se vědomě podílejí na týrání a zneužívání desítek tisíc uprchlíků a migrantů, kteří jsou v Libyi zadržováni tamními imigračními úřady v otřesných podmínkách.