V Bělorusku pokračuje zatýkání

Mnozí z občanů Běloruska, kteří po prezidentských volbách přišli pokojně demonstrovat a vyjádřit své názory, byli zatčeni. Pořádková policie a protiteroristické jednotky navíc ve snaze umlčet demonstranty používají násilí.

Podle běloruské lidskoprávní organizace Vyasna bylo noci z 19. na 20. března zatčeno 108 osob a dalších dvacet bylo zadrženo následující noci. Zatýkání pokračuje, ale přesná čísla nejsou k dispozici. Vyasna odhaduje, že v celách může být na 400 osob. „Běloruské úřady opět ukázaly, že zcela pohrdají svobodou slova. Všichni lidé, kteří byli zadrženi za legitimní a pokojné vyjadřování názorů, musí být okamžitě propuštěni,“ říká Heather McGill, výzkumnice AI pro Bělorusko. Mnoho osob je umístěno v celách v Minsku, v kterých panují otřesné podmínky. Zadržení mají navíc zakázáno přijímat balíčky od příbuzných. Podle dostupných informací dochází také k bití. AI se obzvlášť obává o nezletilé demonstranty – když policisté zjistí jejich věk, údajně je násilím vystrčí z autobusu, v kterém shromažďují zadržené osoby. Sedmnáctiletý Alexander Kasko byl údajně policisty zbit a v současnosti je v nemocničním ošetřování. Jeho starší bratr Sergej Kasko byl podle dostupných zpráv odsouzen k neobvykle dlouhému trestu 30 dní a lidskoprávní aktivisté se obávají, že se úřady tímto způsobem snaží ukrýt jeho zranění. Zadržení jsou obvykle obviněni z administrativních přestupků jako je nedovolené sdružování a vandalismus. Hrozí jim tak tresty v rozmezí 10 až 15 dní vězení. Došlo také k zatýkání zahraničních pozorovatelů. AI vyzývá běloruské úřady, aby propustily všechny osoby vězněné za vyjadřování názorů. Demonstranti nesmí být vystaveni bití nebo špatnému zacházení. Další informace: Po běloruských prezidentských volbách dne 19. března se na Říjnovém náměstí v Minsku shromáždilo podle některých odhadů 10.000 osob. Přes hrozby šéfa KGB, že účastníci demonstrací budou považováni za teroristy, policisté nezahájili otevřenou konfrontaci s demonstranty a zatýkají osoby při příchodu a odchodu z náměstí.

Podobné příběhy

6.12.2017

Násilné represe po volbách

Nejméně 13 lidí bylo údajně zabito, deset zadrženo a další zraněni v důsledku násilného potlačení protestů vyvolaných prezidentskými volbami v Hondurasu dne 26. listopadu. Z


23.1.2017

Milion podpisů pro Edwarda!

Děkujeme všem za účast v Maratonu psaní dopisů. Pro Edwarda jsme shromáždili přes 1 milion podpisů a kampaň i po inauguraci nového prezidenta USA pokračuje.


24.3.2017

V Bělorusku opět přituhuje: aktivisté a nezávislí novináři v ohrožení

Nejméně 48 lidí bylo nedávno v Bělorusku zadrženo během protestů s názvem „Nejsme příživníci“. Protesty byly zaměřeny proti daním uvaleným na nezaměstnané, tzv. „příživníky“. Mezi zadrženými ve dnech 10. – 12. března 2017 byli organizátoři protestů a nezávislí novináři.


6.12.2016

Soud s Petrem Jaškem pokračuje 12. prosince