V Bělorusku mizí i poslední zbytky svobody

Amnesty International (AI) upozorňuje na netoleranci běloruských úřadů vůči jakékoli veřejné kritice nebo disentu a se vzrůstajícími obavami sleduje vývoj v této zemi, jejíž občané jsou pronásledováni za vyjadřování názorů. Běloruské úřady s nebývalou razancí utlačují občanský a politický disent, za využití metod jako zastrašování, zatýkání nebo i použití síly.

Kritikům režimu prezidenta Lukašenka nezřídka hrozí nespravedlivé soudní procesy a v nich několikaleté tresty vězení. Podle AI dochází ke zneužívání zákonů s cílem umlčet kritiku a zastrašit opozici, ať již politické strany, média nebo veřejnost. Případy uvězněných představitelů opozice, mezi které patří třeba bývalý ministr a kandidát na prezidenta Michail Marinič, ukazují na zranitelnost perzekvovaných osob.

Kontroverzní zákony slouží vládě k omezování činnosti nevládních organizací, politických stran, odborů, novinářů i jednotlivců. Například v lednu 2005 jedna z posledních oficiálně fungujících lidskoprávních organizací v zemi – Běloruský helsinský výbor (BHC) – obdržela písemné varování Ministerstva spravedlnosti kvůli údajným prohřeškům, kterých měly dopustit dva z jejích regionálních úřadů. Úřady vytkly Výboru třeba to, že její regionální kancelář v Brestu nemá od 1. listopadu 2003 zaregistrováno žádné oficiální sídlo. Pokud BHC do ledna 2006 obdrží ještě jedno takové varování, mohou úřady zcela zrušit její činnost. V odpovědi na toto varování organizace v únoru oznámila, že zavírá všechny své regionální a místní kanceláře.

Podobně také Ministerstvo informací využívá veškeré dostupné prostředky ke kontrole nezávislých médií. Loni v listopadu tak byl na jeho popud přinucen přerušit na tři měsíce svou činnost nezávislý týdeník Birzha Informatsii a dodnes se nepodařilo obnovit jeho vydávání v tištěné podobě.

Také reakce běloruských úřadů na demonstrace, které proběhly v říjnu 2004 a v březnu 2005 dokládají, že režim prezidenta Lukašenka neváhá užít jakýchkoli prostředků vůči lidem, kteří se odváží veřejně protestovat. Dne 25. března tohoto roku v Minsku zorganizoval bývalý vězeň svědomí Andrej Klimov demonstraci při příležitosti Dne svobody a vyzval na ní prezidenta Lukašenka k odstoupení. O necelý měsíc později byl zatčen a podle zpráv bude souzen za organizaci skupinových akcí narušujících veřejný pořádek nebo za aktivní účast na takové akci. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tříleté vězení.

Březnová demonstrace trvala asi čtyři hodiny a za tu dobu policie stihla zatknout nejméně 30 osob. Někteří zadržení byli cestou na policejní stanici biti. Mezi zadrženými je také člen opozičního mládežnického hnutí „Zubr“ Andrej Baranov, který při pozdějším soudním líčení zkolaboval a musel být hospitalizován.

Nevládní organizace i nezávislá média v ohrožení

V únoru tohoto roku vyjádřili zástupci běloruského občanského sektoru obavu, že kvůli k nucenému uzavření většiny lidskoprávních organizací a nestálým státním zásahům do činnosti médií, bude občanská společnost do konce letošního roku zcela utlumena. AI se domnívá, že tyto obavy jsou oprávněné, a upozorňuje na trend započatý v průběhu podzimních voleb a referenda, odkdy dochází k úplné kontrole občanské společnosti.

AI proto uveřejnila zprávu o stavu lidských práv v zemi prezidenta Lukašenka a žádá jeho vládu, aby zastavila kriminalizaci názorové a politické opozice a skoncovala se zatýkáním a zastrašováním aktivistů, demonstrantů a ochránců lidských práv.

Kompletní soubor materiálů AI týkajících se situace v Bělorusku můžete obdržet e-mailem na adrese: www.amnesty.org/email/email_updates.html.

Podobné příběhy

22.5.2018

5 let vězení pro pro Tašiho Wangčuka

Pětiletý trest odnětí svobody pro tibetského aktivistu je jasným signálem neustávajícího tlaku ze strany čínských úřadů na Tibeťany, jejichž jediným proviněním je pokojné uplatňování svých kulturních práv.


18.7.2018

Bělorusko: Absurdní pokuta pro LGBT+ aktivistku za „masový protest“

Běloruské autority po perzekuci nenásilné LGBT+ aktivistky dosáhly nového dna.


26.9.2018

Írán: Úřady záměrně ohrožují zdraví vězněného aktivisty s rakovinou

Arash Sadeghi, íránský aktivista a bojovník za lidská práva, byl v roce 2016 odsouzen k 19 letům odnětí svobody a je považován za vězně svědomí. Od jeho zatčení je mu odpírán přístup k dostatečné lékařské péči, ačkoliv je ve špatném zdravotním stavu.


10.10.2018

Vlády musí skoncovat s krutostí trestu smrti a podniknout kroky směřující k úplnému zrušení

10. říjen je od roku 2002 Světovým dnem boje proti trestu smrti.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...