Demonstrace proti porušování lidských práv v Tibetu

Amnesty International v České republice pořádá demonstraci, na které chce upozornit na porušování lidských práv v Tibetu. Akce se koná 10. března 2005 od 17:30 do 18:30 hodin před velvyslanectvím Čínské lidové republiky, Pelléova 18, Praha 6.

Členové Amnesty International připomenou 46. výročí potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci a promluví o stavu lidských práv v Číně. Pokusí se předat protestní dopis velvyslanci ČLR v ČR panu Tangovi Guoqiangovi. Účastníci budou moci zapálit svíčky za vězně svědomí, kteří zemřeli v tibetských věznicích, a budou vyzváni k podpoře tibetského mnicha Tändzina Delega Rinpočheho, který je odsouzen na doživotí.


Organizace chce upozornit, že porušování základních lidských práv a svobod v Číně přetrvává a v tibetské autonomní oblasti jsou obyvatelstvu stále odpírány svobody, především svoboda projevu a vyznání. V prvních měsících tohoto roku v Číně stoupá počet zatčených nebo svévolně zadržovaných obránců lidských práv a dalších aktivistů, kteří jsou stíháni proto, že se rozhodli nenásilně vystupovat na obranu dalších lidí. Jejich proviněním je snaha propagovat občanská, politická, ekonomická, sociální a kulturní práva. Čínský stát sice proklamuje snahu o zlepšení stavu lidských práv na svém území, nová zpráva Amnesty International však ukazuje, že své úsilí věnuje spíše umlčování občanských a politických aktivistů, než podpoře svobodného života všech svých občanů.


Zprávu Amnesty International ze dne 8. března 2005 najdete na www.amnesty-eu.org/static/documents/2005/HRDs_Update_final_complete.pdf

Podobné příběhy

27.1.2019

Taši Wangčuk je už tři roky nespravedlivě ve vězení

Tři roky už sedí nespravedlivě ve vězení Taši Wangčuk. A zločin? Veřejně hájil právo Tibeťanů učit se tibetštinu.


31.8.2018

Nejvyšší lidový soud Číny zamítl Wančhugovo odvolání


28.5.2018

Deník Referendum o Tašiho rozsudku


15.5.2018

Zastánce tibetštiny na cestě do vězení

Tibetský aktivista a vězeň svědomí Taši Wangčuk strávil 8. května letošního roku v čínské vazbě už své třetí narozeniny. Čínskými úřady byl obviněn ze zločinu za to, že pokojně hájil tibetskou kulturu. Hrozí mu až 15 let vězení.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...