Den OSN pro práva žen a mezinárodní mír

Aktivisté upozorní na násilí páchané na ženách v ozbrojených konfliktech.

Na Den OSN pro práva žen a mezinárodní mír, připomínaný každoročně 8. března, upozorní v úterý lidskoprávní aktivisté v ulicích Brna. U informačního stánku České ulici (naproti hotelu Avion) nabídnou kolemjdoucím materiály o souvislostech mezi porušováním ženských práv ve světě a vývozy zbraní z České republiky. Brňané se také budou moci připojit k petici, požadující ukončení bezpráví v některém z nejakutnějších případů evidovaných Amnesty International. Zahájení a setkání s novináři je připraveno na 15. hodinu, stánek bude k dispozici až do 18.00.

V rozporu se zažitými představami ženám v ozbrojených konfliktech a po nich nehrozí "pouze" znásilnění. Po propuknutí bojů tvoří obvykle většinu neozbrojené civilní populace, a každý útok na civilisty si tedy vyžádá velké oběti právě mezi ženami. Ženy a děti také představují největší část "vedlejších škod" - zabitých nebo zraněných v důsledku ozbrojené akce. Protože mnoho žen pracuje v domácnosti, jejich možnosti uprchnout před hrozícím nebezpečím bývají velmi omezené.

Těm, kdo jsou představitelkami svých komunit, narušují obvyklou představu o "ženské roli", nebo jejichž mužští příbuzní aktivně působí ve veřejném životě, navíc hrozí ze strany ozbrojenců mimořádně velké riziko mučení nebo zabití. Mírové aktivistky, mediátorky konfliktů, ochránkyně lidských práv nebo humanitární pracovnice také čelí zvýšenému nebezpečí. Pokud nejsou přímo ohroženy na životě, mohou se ocitnout ve vězení, kde jsou často mučeny nebo znásilňovány.

V etnických konfliktech se ženy stávají terčem násilí jako symboly "cti" a integrity národa, jejichž ponížením lze demoralizovat protivníka. Po válkách zpravidla v postkonfliktní situaci dochází k rozvoji nucené prostituce a nucené práce žen.

Přestože v posledním desetiletí došlo v odstraňování násilí na ženách k významnému pokroku, vážné problémy stále přetrvávají:

ženy v Afgánistánu jsou dosud vystaveny srovnatelnému útlaku jako v dobách vlády hnutí Talibán
řada žen v Kosovu je nucena žít v podmínkách sexuálního otroctví
ženám v Kolumbii hrozí ze strany příslušníků ozbrojených skupin znásilnění nebo zohavení
ženy v Kambodži při zemědělských pracích stále ohrožuje nevybuchlá munice použitá na přelomu 60. a 70. let dívky v Ugandě jsou násilně verbovány do povstaleckých ozbrojených uskupení

Také Česká republika má svůj nezanedbatelný podíl na podpoře ozbrojeného násilí na ženách. Podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2004 vyvezla zbraně, munici nebo vojenský materiál do celkem 119 zemí. Ve 22 z nich dochází násilí na ženách v ozbrojeném konfliktu nebo k takovému násilí, které s ozbrojeným konfliktem úzce souvisí (důsledky "kultury násilí", nucená prostituce atp.)

Podobné příběhy

10.11.2017

FIFA pod tlakem: musí řešit zneužívání v souvislosti s výstavbou pro MS ve fotbale

FIFA by měla okamžitě jednat o řadě kritických doporučení uvedených ve zprávě jejího Poradního výboru pro lidská práva.


14.6.2017

Saudská Arábie: Trumpova návštěva dává zelenou porušování lidských práv

Podle toho, jak americký prezident Donald Trump vystupuje na své první zahraniční návštěvě na summitu v Rijádu v Saudské Arábii, budou jeho diskuzím s představiteli států Perského zálivu a arabskými státy dominovat boj proti terorismu a bezpečnost.


19.9.2016

Výzva vládě ČR: Saúdská Arábie nemůže porušovat mezinárodní právo

V Ženevě se v září 2016 konalo 33. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Amnesty International proto apeluje na vládu České republiky, aby podpořila výzvu k přezkoumání případů porušování lidských práv v Jemenu a zaslala jí níže uvedený dopis.


2.3.2017

OSN: Rusko s Čínou zneužívají právo veta

Rusko a Čína již poněkolikáté zneužily práva veta na setkání Bezpečnostní rady OSN. Tentokrát veto zaznělo dne 28. února 2017 v průběhu hlasování o návrhu rezoluce, jejíž cílem bylo nestranné určení odpovědnosti za používání a výrobu chemických zbraní v Sýrii.