Novinky k uvěznění Zunara

Další soud se Zunarem se uskuteční pravděpobně 9. března 2016.
28. ledna 2016
Datum příštího soudu bylo stanoveno na 9. března. Bylo posunuto do doby, než se vyřeší kasační opravný prostředek N Surendrana, který tvrdí, že zákon o pobuřování je protiústavní. Odvolací slyšení proběhne 7. března u Nejvyššího soudu. Detaily zde.
27. ledna
Včera byla v Kuala Lumpur spuštěna kampaň Critical Crackdown: Freedom of Expression under Attack in Malaysia.Zaměřuje se na konkrétní případy pěti mužů, včetně Zunara, a jedné ženy. Všichni jsou vyšetřovaní nebo obvinění podle zákona o pobuřování. To ilustruje represi vůči jednotlivcům v Malajsii, kteří kritizují státní orgány nebo mají odlišné názory. 
Malajský tým vytvořil barevnou infografiku o každém jednotlivci z kampaně, a každý den v týdnu bude jedna prezentována. 
Pro více informací a aktuální vývoj kontaktujte Farihu Khan z Malajského týmu (fariha.khan@amnesty.org).
4. ledna 2016
Zunar namaloval nádhernou kresbu jako poděkování aktivistům Amnesty International a všem podporovatelům za vedení kampaně na jeho obranu. 
10. prosince 2015
Zunarův případ byl pozastaven do výsledku dalšího projednání ústavnosti zákona o pobuřování. Právník N. Surendran, který v Zunarově případě podal odvolání, tvrdí, že zákon o pobuřování je protiústavní. Protiústavnost spatřuje zejména v neexistenci požadavku prokázání úmyslu. Rozhodnutí padne 28. ledna, do toho data je Zunarův případ odročen. Je možné, že Zunarův případ bude odložen ještě déle, protože Surendran v případě zamítnutí dovolání vrchním soudem tento případ pravděpodobně předá odvolacímu soudu. 

Původní zdroj: Další soud se Zunarem se uskuteční pravděpobně 9. března 2016.

Podobné příběhy

18.7.2017

Turecko: Ředitelka Amnesty obviněna a stále ve vazbě

Ředitelka turecké sekce Amnesty zůstává po úterku 18. července mezi 6 obránci lidských práv, kteří jsou dál drženi ve vazbě. Čtyři byli propuštěni.


10.7.2017

Nepál: Bezohledným náborářům je ponechána volnost k vykořisťování migrantů

Podle zprávy, kterou zveřejnila Amnesty International, selhává nepálská vláda při kontrole bezuzdného klamání a vydírání v záležitosti pracovních náborů v zemi, čímž vystavuje přistěhovalecké pracovníky riziku nucené práce v cizině a zanechává je s ohromnými dluhy.


21.6.2017

Nepál: Bezohledným náborářům je ponechána volnost k vykořisťování migrantů

Podle zprávy, kterou dnes zveřejnila Amnesty International, selhává nepálská vláda při kontrole bezuzdného klamání a vydírání v záležitosti pracovních náborů v zemi, čímž vystavuje přistěhovalecké pracovníky riziku nucené práce v cizině a zanechává je s ohromnými dluhy.


5.12.2016

Malajsie: Zatčení známého karikaturisty Zunara je ohavnost

„Zatčení Zunara je nehoráznost. Jeho obvinění z pobuřování musí být okamžitě staženo a Zunar musí být bezpodmínečně propuštěn z vazby.