Brazílie: Policejní násilí šíří ve favelách před olympiádou atmosféru strachu.

Sto dní před začátkem olympijských her v brazilském Riu upozornila Amnesty International, že od začátku dubna zemřelo ve favelách přinejmenším jedenáct lidí během přestřelek s policisty. Obyvatelé těchto čtvrtí žijí ve strachu.

V loňském roce došlo v Riu k zabití minimálně 307 osob policisty, což je pětina všech zabitých ve městě. Do tohoto okamžiku se úřadům nepodařilo přimět pověřené osoby k převzetí odpovědnosti a zároveň stále pokračují v tvrdém postupu proti většinou zcela poklidným pouličním demonstracím.

„Navzdory slibu bezpečí ve městě, které bude hostit olympijské hry, nabírá v několika posledních letech zabíjení policejními příslušníky v Riu stále na intenzitě. Mnoho lidí bylo zraněno gumovými projektily, omračujícími granáty a dokonce i palnými zbraněmi užitými policejními jednotkami během protestů,“ sdělil Atila Roque, výkonný ředitel Amnesty International v Brazílii.

„Do této doby nebyla většina případů zabití způsobených policistou vyšetřena. Důkladný výcvik a jasné instrukce pro užití ‚méně životu nebezpečných‘ zbraní během policejních operací nebyly dosud zavedeny. Navíc oficiální místa přistupují k protestujícím jako k ‚veřejnému nepříteli‘.“

„V následujících sto dnech budou muset úřady a organizátoři Ria 2016 udělat mnohé kroky směřující k tomu, aby bylo zajištěno neporušování lidských práv během všech veřejných bezpečnostních operací. Předpokládáme, že policejní síly v Riu zavedou spíše preventivní přístup k veřejné bezpečnosti na rozdíl od současné strategie ‚nejdřív střelba, potom otázky‘.“

V posledních letech došlo k nárůstu užití nepřiměřené síly policií. Většina obětí jsou mladí černí muži z favel a okrajových čtvrtí.V roce 2014, kdy Brazílie hostila mistrovství světa ve fotbale, zabila policie ve státě 580 osob, tedy o 40% víc než v roce 2013. V roce 2015 vystoupal počet dokonce na 645 obětí.

Ačkoliv není možné jednoduše a přímo spojovat nárůst počtu usmrcení způsobených policií s přípravami olympijských her, statistiky ukazují jasnou spojitost vzrůstajícího užití násilí a beztrestnosti, které poškozuje instituce veřejného sektoru. Mnoho z těchto zabití se odehrálo v Riu de Janeiru, které bude olympiádu hostit.

V srpnu 2015 uveřejnila Amnesty zprávu „Zabil jste mého syna: Usmrcení spáchaná vojenskou policií v Riu de Janeiru“, která přibližuje policejní praktiky ve favele  Acari hned po Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014, které by se daly popsat jako „stále s prstem na spoušti a připraven vystřelit“. Amnesty zjistila, že naprostá většina zabití vojenskou policií, která byla organizací zdokumentována, jevila silné náznaky mimosoudních poprav. Navzdory publicitě a veřejnému tlaku nebyl dosud nikdo za tato zabití postaven před spravedlnost.Dokud bude existovat beztrestnost, kruh násilí a zabíjení příslušníky policie nebude přerušen.

„Je znepokojující sledovat, jak se z usmrcení spáchaných policií v Riu a v dalších brazilských městech stává každodenní záležitost, ale vymáhání odpovědnosti je stále nedostatečné. Cenou je bolest a ztráta životů placená většinou obyvateli favel a ostatních chudých oblastí, zejména pak mladými, černými muži,“ řekl Atila Roque.

Další obavy v předvečer konání olympiády vyvolávají policejní represe protestních akcí.

Ani dva roky po pořádání mistrovství světa ve fotbale, kdy Amnesty International kritizovala případy rozsáhlého a neodůvodněného užití násilí ze strany policie během protestů, včetně zneužití ‚méně nebezpečných zbraní‘, nebyla zavedena účinná opatření, která by předcházela možnému zneužívání moci ze strany policie.

V tomto okamžiku je jedinou novou legislativou spojenou s veřejnou bezpečností v návaznosti na olympiádu nový protiteroristický zákon, který však může být v praxi účinně použit pro omezování a kriminalizaci protestujících.

KLÍČOVÁ FAKTA A ČÍSLA

V roce 2015 byla policie zodpovědná za jedno z pěti zabití v Riu de Janeiru.

Minimálně jedenáct osob bylo zabito během policejních operací v prvních třech dubnových týdnech roku 2016. Během operace vojenské policie 2. dubna v Magé (obec nacházející se ve spádové oblasti státu Rio) byl zabit pětiletý chlapec a další dva byli zraněni. Další čtyři lidé byli 4. dubna zabiti v Acari, favele na severu města, během společné operace federální a civilní policie. Ve stejný den byl zabit mladý muž ve favele Manguinhos během akce vojenské policie. Dne 7. dubna byli rovněž během akce vojenské policie zabiti minimálně dva lidé v Jacarezinho. Ve dnech 16. a 17. dubna během hlavní policejní akce, kdy obyvatelé Alemãe čelili 36 hodinové intenzivní střelbě, byli zabiti dva lidé a dalších devět bylo zraněno. Dne 23. dubna byl během policejní akce zabit jeden řidič fototaxi.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku došlo v měsících lednu až březnu roku 2016 k nárůstu počtu zabití, která byla výsledkem zásahu policie v Rio de Janeiru, o 10%.

Počet zabití během policejních zásahů ve státě Rio de Janeiro vzrostla za poslední dva roky o 54%. V roce 2014, kdy Brazílie hostila Mistrovství světa ve fotbale, bylo ve státě Rio zabito během policejních akcí 580 osob, což činí nárůst asi o 40% oproti předchozímu roku. V roce 2015 nárůst pokračoval až k počtu 645 zabitých. To je za dva roky (od roku 2013) nárůst o 54%. 

Protiteroristický zákon: Tisíce aktivistů a protestujících mohou být na základě nového brazilského protiteroristického zákona zatknuti. Schválení nového federálního protiteroristického zákona v únoru 2016 zastrašuje protestující a aktivisty kriminalizací akcí spojených s uplatňováním práva na shromažďování.

Zadržený během protestů v předvečer Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014: Rafael Braga, který byl zadržen na protestech 2. června 2014 a odsouzen na pět let žaláře, stále zůstává ve vězení. Rafael nesl lahev čisticího prostředku a byl shledán vinným ze zločinu držení explozivního materiálu, a to navzdory forenzní analýze, která prokázala, že se nejednalo o výbušninu.

Nedošlo k omezení užití tzv. „méně život ohrožujících zbraní“, ke stanovení zásad během policejních operací, k zavedení důkladného výcviku a stanovení standardu pro výběr výbavy a její testování. Tyto zbraně – včetně gumových projektilů, omračujících granátů, chemických otravných sprejů, slzných plynů a ostatních – byly v Brazílii používány k potlačení klidných protestů. Amnesty ve své zprávě „Používají strategii strachu“ doložila jejich zneužívání, stejně jako případy užití nadměrného a neopodstatněného násilí.

Tisíce vojenských policistů a vojáků bylo rozmístěno v obydlených oblastech. V roce 2014 byla během fotbalového mistrovství světa rozmístěna brazilská armáda po favele Maré v Riu de Janeiru. Tisíce vojáků a příslušníků vojenské policie zde zůstalo déle než rok. Během této doby bylo nahlášeno množství případů, kdy policisté zneužili své síly. Stejně jako v případě Vitora Santiaga Borgese, nyní třicetiletého muže, který byl loni postřelen příslušníkem armády, když se se svými přáteli vracel domů. Přišel o část nohy.

Podobné příběhy

7.12.2018

Týden.cz: Ruská policie vyšetřuje režiséra, který se zastal Sencova


7.12.2018

Slovensko by nemělo "vytahovat těžké zbraně" na pokojné aktivisty

Amnesty požaduje prošetření zadržení aktivistů Greenpeace.


3.12.2018

Napiš dopis, zachráníš život

Amnesty startuje další ročník největší lidskoprávní kampaně za nespravedlivě vězněné a perzekvované lidi MARATON PSANÍ DOPISŮ. Letošním tématem jsou statečné ženy – obránkyně lidských práv.


3.12.2018

Blesk.cz o Maratonu psaní dopisů


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...