Maraton psaní dopisů 2014
6.1.2015

Maraton psaní dopisů lámal i v roce 2014 všechny dosavadní rekordy. Přesnější výsledky zpracováváme a co nejdřív vás o nich budeme informovat, zatím si můžete přečíst, jak to probíhalo třeba v Ústí nad Labem! Reportáž napsala naše ústecké spolupracoivnice Šárka Löffelmannová.
Na den lidských práv, 10. 12. 2014, se v Ústí nad Labem uskutečnila akce mezinárodní organizace Amnesty International Maraton psaní dopisů, která proběhla v bývalém kině Hraničář. Sešli se zde lidé, kteří nejsou lhostejní vůči situaci ve světě a chtějí pomoci nespravedlivě vězněným, pronásledovaným či utlačovaným.
Zúčastněným bylo nabídnuto občerstvení v podobě vánočního cukroví, čaje či kávy. Poté se mohli pustit do psaní dopisů. V nabídce byly předlohy dopisů pro čtyři aktuální případy, kterými jsou Oleg Sencov z Ukrajiny, Chelsea Manningová ze Spojených států, Paraskevi Kokoniová z Řecka a Mohammed al-Roken ze Spojených arabských emirátů.
Dopisy nemusely odpovídat předlohám, lidé mohli vymyslet i vlastní verzi, která však musela obsahovat podmínky, které Amnesty požaduje. Vyjma toho měli volnou ruku a kreativita byla jen vítaná. I přesto, že nebylo nutností napsat všechny čtyři dopisy, návštěvníci neváhali a ani jeden nevynechali. Někteří si dokonce vzali předlohy domů, aby je tak mohly poskytnout i svým rodinám. Další přislíbili, že o akci informují lidi ve svém okolí a nasměrují je na webové stránky Amnesty, kde můžou dopisy podepsat on-line a také přispět na poštovní známky, jež jsou nutností.

Matouš Koleček, syn děkana fakulty umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně se také svěřil, co bylo jeho pohnutkou k navštívení Maratonu. „Četl jsem knížku od Václava Havla, kde psal o tom, jak mu Amnesty International a celkově podpora západní veřejnosti pomohla, a proto jsem si řekl, že zde byla podobná situace před 30 lety a díky těmto dopisů a podpisům by se mohla zlepšit situace i v jiných zemích než jen v Československu. Západ pomohl nám a my musíme pomoci zase dalším zemím a dalším disidentům.“
Stejně jako Hanu většinu lidí nejvíce zaujala právě Chelsea Manningová z USA. Před operací, při které si nechala změnit pohlaví, byla známá jako Bradley Edward Manning.

Tento a dalších jedenáct případů, za které se psaly dopisy, jsou analyzovány a známy po celém světě. Není tak divu, že ve finále bude počet apelačních vzkazů v řádech statisíců. Vlády a hlavy států zemí, kde jsou tito lidé vězněni, budou zaplaveni vlnou jimi nechtěné solidarity z řad obyčejných lidí. Cílem celé této akce je propuštění neprávem odsouzených, zlepšení jejich podmínek ve vazbě či změny ve špatných zákonech.
Doufám, že v roce 2015 bude Maraton psaní dopisů rozšířen i do měst, ve kterých zatím neproběhl, a že účast široké veřejnosti bude jen a jen stoupat.
Za místní skupinu Amnesty International Ústí nad Labem
Šárka Löffelmannová
Podobné příběhy
3.12.2018
Napiš dopis, zachráníš život
Amnesty startuje další ročník největší lidskoprávní kampaně za nespravedlivě vězněné a perzekvované lidi MARATON PSANÍ DOPISŮ. Letošním tématem jsou statečné ženy – obránkyně lidských práv.
15.6.2018
Idnes.cz: lidé z ubytoven v ústí cítí diskriminaci
8.6.2018
Prohlášení Amnesty International k situaci kolem uzavírání ubytoven v Ústí nad Labem
27.12.2017
Maraton psaní dopisů: Kdo nám píše?
Shackelia Jacksonová z Jamajky posílá dopis všem, kdo se jí snaží pomoct v rámci Amnesty kampaně Maraton psaní dopisů.