Perzekuce aktivistů na náměstí Nebeského klidu dokazuje lži čínského prezidenta

Uběhlo 25 let od krvavého zásahu proti demonstrantům bojujícím za demokracii. Desítky lidí zatkli, když chtěli uctít památku.
Pronásledování aktivistů shromážděných za účelem připomenutí událostí na pekingském náměstí Tchien-an-men (náměstí Nebeského klidu) z roku 1989 rozkrývá lži prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten tvrdí, že do země přináší větší otevřenost a reformy.

Desítky aktivistů však byly v posledních týdnech zadrženy, skončily v domácím vězení nebo na policejním výslechu kvůli pokusu uctít památku stovek (ne-li tisíců) zabitých či zraněných neozbrojených demonstrantů a civilistů.

„25. výročí Tchien-an-menu byl rozhodující test pro prezidenta Si, který o sobě tvrdí, že přináší do čínské společnosti otevřenost. Prezident Si však místo reformy volí represi," upozorňuje Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International, který tento týden v Hong Kongu vzdává hold obětem červnových událostí.

V uplynulých týdnech policie zadržela obhájce lidských práv Pu Zhiqianga a prominentního novinář Gao Yu. Další, včetně Ding Zilina, mluvčího Tchien-an-menských matek, byli umístěni do domácího vězení.

„Čínští vůdci musí přestat hrát politické hry s minulostí a místo toho zajistit spravedlnost obětem. Zničené rodiny si od vlády zaslouží odškodné,“ říká Shetty. „Ještě není pozdě na to, aby prezident Si změnil taktiku, a my ho tímto vyzýváme, aby zahájil otevřené a nezávislé vyšetřování násilného útoku z roku 1989“.

Amnesty Internatioanal znovu apeluje na čínskou vládu, aby:

  • veřejně přiznala porušování práv, ke kterému v roce 1989 došlo

  • zahájila otevřené a nezávislé vyšetřování za účelem dopadení konkrétních osob odpovědných za toho porušování

  • poskytla odškodnění obětem těchto událostí i jejich rodinám

  • přestala sužovat a pronásledovat ty, kteří o protestech z roku 1989 hovoří, připomínají si je a uplatňují tak své právo na svobodu projevu a shromažďování.

Čtvrt století pozůstalí obětí bojují za spravedlnost pro své zabité blízké. Většina tzv. Tchien-an-menských matek zestárla a řada původních členů tohoto uskupení - matky i otcové obětí - zemřela. Dvacet pět let pro krveprolití vláda i nadále užívá veškeré prostředky k tomu, aby zabránila čínským občanů vyjadřovat své názory. Na základě lživých a vykonstruovaných obvinění vězní aktivisty a užívá násilí proti komukoli, kdo usiluje o ochranu lidských práv ve stávajícím systému.

V roce 2014 došlo k širšímu zásahu proti občanům volajícím po reformě - především spojených s organizací Nové občanské hnutí. Několik vedoucích aktivistů spojených s touto sítí, která vyzývá k větší transparentnosti a omezení korupce, bylo odsouzeno k dlouhým trestům vězení.

Amnesty International pokračuje v dokumentaci jmen aktivistů, kteří byli v současné době zadrženi. Nejnovější informace o zadržených, vyslýchaných nebo nezvěstných k příležitosti 25. výročí krveprolití najdete ZDE.

Podobné příběhy

19.4.2019

Ilham Tothi je už pět let nespravedlivě ve vězení

U příležitosti pátého výročí zatčení ujgurského profesora Ilhama Tohtiho občanská společnost, včetně Amnesty International, vyzývá Čínu, aby okamžitě a bezpodmínečně propustila nejen Tothiho, ale i celou řadu dalších učitelů nebo profesorů, kteří jsou nespravedlivě uvězněni.


5.4.2019

Skutečný test Evropy v Číně: Lidská práva

Evropa nemůže na nadcházejícím summitu mlčet o špatném zacházení s muslimskými menšinami, říká Katharine Derderianová z Amnesty. Organizace apeluje spolu s dalšími na lídry s jasnými požadavky.


31.1.2019

Zákonodárci Spojených států nominovali vězněného ujgurského akademika Ilhama Tohtiho na Nobelovu cenu míru

13 zákonodárců z obou politických stran Spojených států nominovalo ujgurského akademika a bloggera Ilhama Tohtiho na Nobelovu cenu míru, argumentovali především jeho snahou o mírový rozhovor mezi etniky, konkrétně jeho vlastní skupinou a čínskou majoritou Han.


23.6.2018

Amnesty + augmentovaná realita = nový trend v záchraně vězňů! Poprvé na festivalu Metronome

Startuje online megaprojekt na záchranu vězňů.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...