Hnutí za lidská práva dluží Mandelovi velký vděk

Amnesty International vzdává hold jednomu z největších vůdců a vizionářů světa v oblasti ochrany lidských práv.
Jeho smrt není jen obrovskou ztrátou pro Jihoafrickou republiku. Je to ztráta pro všechny lidi na světě, kteří bojují za svobodu, spravedlnost a ukončení diskriminace.

„Jako světový vůdce, který odmítal akceptovat nespravedlnost, pomáhal Nelson Mandela svou odvahou změnit svět,“ reagoval na smutnou zprávu Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International.

„Jeho smrt znamená obrovské prázdné místo nejen pro Jihoafrickou republiku, ale pro celý svět. Vztah Nelsona Mandely k lidským právům ztělesňuje jeho neochvějné rozhodnutí zlikvidovat rasovou nerovnoprávnost během období apartheidu, stejně jako boj proti HIV/AIDS v Jihoafrické republice. Jeho odkaz zůstane nejen v Africe po mnoho dalších generací.“

Život Nelsona Mandely, jeho politický boj a obětavost, mohou být příkladem pro miliony lidí na celém světě. Jeho slušnost, odvaha a morální zásadovost stejně jako jeho závazek odpustit a zapomenout na odplatu a nenávist si zaslouží být následovaný.

„Byl to naprosto mimořádný člověk,“ vzpomíná Louise Blom-Cooper, který se podílel na založení Amnesty International v 60. letech a byl pozorovatelem při dlouho se táhnoucím procesu s Nelsonem Mandelou a dalšími vůdci proti apartheidu. „Můžu říct, že dívat se na něj a slyšet ho mluvit znamenalo cítit, že jste v blízkosti někoho opravdu výjimečného, kdo se jednoho dne stane prominentním občanem Jihoafrické republiky. Měl velmi příjemný obličej, a když s vámi mluvil, cítil jste se v tu chvíli jako naprosto nejdůležitější člověk.“

Po konci svého prezidentského období vystupoval Nelson Mandela na podporu milionů lidí nakažených virem HIV, a to především v subsaharské Africe. Byl urputným bojovníkem za prosazování lidské důstojnosti, práva na rovnoprávnost a spravedlnost.

V listopadu 2006 prohlásila Amnesty International Nelsona Mandelu za „velvyslance svědomí“. Byl to projev uznání za jeho mnohaleté vystupování na ochranu lidských práv nejen v Jihoafrické republice, ale na celém světě. Nelson Mandela tehdy prohlásil: „Stejně jako Amnesty International i já bojuji už mnoho let za spravedlnost a lidská práva. Stahuji se teď z veřejného života. Ale dokud bude nespravedlnost a nerovnoprávnost na světě pokračovat, nikdo z nás nesmí odpočívat. Musíme se stát ještě silnějšími. Skrze práci mojí nadace, dětského fondu a dalších organizací budu pokračovat i já v boji za lidská práva.“

Mezi 60. léty a rokem 1994 Amnesty International s Nelsonem Mandelou a jeho nadací spolupracovala na několika projektech na ochranu lidských práv v Jihoafrické republice. Během předávání ocenění jako velvyslance svědomí Nelson Mandela velmi ocenil přínos Amnesty v boji za lidská práva.

Nelson Mandela byl obětí velké nespravedlnosti, byl obviněn a odsouzen během období rasového apartheidu, a to bez spravedlivého procesu.

„Nelson Mandela byl politický vězeň. Byl to člověk, který rozuměl tomu, jak vyloučení některých skupin lidí ničí sociální uspořádání společnosti dané země – tím, že vytváří nerovnoprávnost. Hnutí na ochranu lidských práv po celém světě dluží Nelsonu Mandelovi svůj vděk. My všichni, kdo ho obdivujeme, musíme pokračovat v jeho boji,“ uzavírá vzpomínku na bývalého jihoafrického prezidenta Salil Shetty.

Nechte svůj vzkaz, co pro Vás Mandela znamenal, na http://www.mandelamemorial.com/

Podobné příběhy

27.12.2017

Maraton psaní dopisů: Kdo nám píše?

Shackelia Jacksonová z Jamajky posílá dopis všem, kdo se jí snaží pomoct v rámci Amnesty kampaně Maraton psaní dopisů.


11.10.2017

Singapur stále popravuje za drogové delikty. Reformy nepomáhají

Singapur pokračuje v letitém porušování mezinárodního práva – odsuzuje lidi k trestu smrti povinně, bez vlivu názoru soudce.


1.8.2017

Amnesty na Prague Pride přivede živé knížky a vzdá hold obráncům LGBT práv

V pátek 11. srpna živá knihovna s menšinami na Střeláku. V sobotním průvodu nás nepřehlédnete!


14.2.2017

EU: Lidskoprávní cena za dohodu s Tureckem je příliš vysoká na to, aby byla kopírována v dalších zemích

Dohoda mezi EU a Tureckem o uprchlících zanechala tisíce uprchlíků a migrantů v příšerných a nebezpečných životních podmínkách.