Venezuela: Více než 10 lidí zabito při protestech

Krize vyhnala do ulic tisíce lidí, tvrdé represivní zásahy policie a armády přinesly už několika lidem smrt.

V reakci na zprávy o zabití nejméně deseti lidí v souvislosti s protesty ve Venezuele, vydala ředitelka Amnesty International pro Ameriku Erika Guevara-Rosasová následující prohlášení: 

„Od začátku týdne vyrážejí do ulic ve Venezuele tisíce lidí, aby protestovaly proti vážné institucionální krizi a krizi v oblasti lidských práv, která postihla zemi. Namísto hledání řešení a zapojení se do dialogu s cílem zabývat se jejich požadavky, orgány pod velením Nicolase Madura  aplikují represivní politiku a vyslaly do ulic policisty a vojáky. 

Amnesty International obdržela stížnosti ohledně účasti neslavných Speciálních akčních sil Bolivarské národní policie, která již při jiných příležitostech byla  obviněna ze zneužití pravomocí a nadměrného používání síly. Toto vystavuje životy a fyzickou integritu lidí, kteří protestují, vážnému riziku. Vyskytly se také velmi vážné stížnosti na účast provládních ozbrojených skupin, pokoušejících se zabránit protestům v různých částech země. 

Protestování nemůže být synonymem smrti! Použití kulek ve snaze umlčet ty, kteří  uplatňují legitimní požadavky na svá lidská práva, dále snižuje šance na mírové řešení závažné institucionální a lidskoprávní krize, s níž se země v posledních letech potýká. 

V těchto dnech velkého napětí a sociálního konfliktu ve Venezuele musí Nicolas Maduro a další členové jeho vlády zastavit represi vůči lidem a především zaručit život a fyzickou integritu těch, kteří proti nim demonstrují." 

 

Přečtěte si více v angličtině nebo španělštině:

 

Venezuela: Orgány musí zastavit kriminalizaci a zabíjení mladých lidí žijících v chudobě (září 2018)

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2018/09/venezuela-authorities-must-stop-criminalizing-and-killing-young-people-living-in-poverty/

 

"To není způsob, jak žít": Veřejná bezpečnost a právo na život ve Venezuele (září 2018)

https://www.amnesty.org/en/documents/amr53/8975/2018/en/

 

Venezuela: Regionální vlády musí ochránit lidi prchající ze země (září 2018)

https://www.amnesty.org/es/latest/news/2018/09/venezuela-regional-governments-must-provide-protection-for-people-fleeing-the-country/

 

 

Podobné příběhy

9.11.2018

Venezuelané podstupují při pokusech o útěk obrovské riziko


30.10.2017

Venezuela: Represe v obýváku

Venezuelské úřady rozšířily svůj arzenál represí: zahájily vlnu nelegálních razií v domovech občanů podezřelých z disentu. Právě opozičně smýšlející lidé se minulý týden stali laureáty Sacharovovy ceny od Evropského parlamentu.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...