Výzva pro G20: postavte se proti ruskému homofobnímu zákonu

Světoví lídři v St. Petersburgu musí jednotně a silně odmítnout ruský homofobní zákon.

Lídři na summitu G20 by měli udělat všechno pro to, aby přiměli ruské úřady ke zrušení homofobního zákona.

„Nový ruský zákon v podstatě zakazuje jakoukoli formu aktivismu za práva leseb, gayů, bisexuálů a dalších sexuálních menšin (LGBTI). Tento zákon nic neřeší, jen vytváří atmosféru intolerance a podporuje násilí proti těmto skupinám lidí,“ vysvětluje John Dalhuisen, ředitel AI pro Evropu a Střední Asii.

Zákon, který vstoupil v platnost v červenci, zavádí pokuty pro lidi a organizace, které budou nařčeny z propagace „netradičních sexuálních menšin“. Podle tohoto zákona totiž mohou morálně kazit mládež. „Zákon tak poskytuje pomyslný rámec pro státem podporovanou diskriminaci a stanovuje systém pro násilí na příslušnících těchto skupin. Takové případy pak oficiální místa systematicky nevyšetřují. Je to další položka na dlouhém seznamu zákonů přijatých pod vládou Vladimira Putina, který brání tomu, aby si lidé užívali svoji svobodu a veřejně mluvili o lidských právech,“ dodává Dalhuisen.

29. června zadržela policie 55 aktivistů LGBTI při poklidné demonstraci v St. Petersburgu. Její účastníci chtěli zvýšit povědomí o vzrůstající diskriminaci a většímu počtu fyzických útoků na příslušníky těchto skupin. Policie zasáhla navzdory tomu, že organizátoři informovali představitele města o datu a smyslu protestní akce – tak, jak nařizuje zákon. Krátce po začátku ale policie informovala protestující, že místní úřady dostaly stížnost, že demonstrace porušuje nařízení o „propagaci homosexuality“ přijaté v roce 2012. Když protestující odmítli ukončit akci a odejít, policie zasáhla. Později úřady proti zadrženým zahájily vyšetřování, všechny ale pustily na svobodu.

Podobnému zastrašování čelí aktivisté za práva sexuálních menšin po celém Rusku. Řada LGBTI organizací (jako například „Vyhod“) a také filmový festival „Bok o bok“ přímo v St. Petersburgu sídlí a cílem útoků úřadů jsou už delší dobu. Opakovaně byli pokutováni a kromě persekuce ze strany oficiálních míst také čelí útokům některých občanských skupin. A také tady selhávají úřady – ve vyšetřování a ochraně obětí. Často přitom nechybí jasné důkazy jako třeba videozáznamy, které sami útočníci dávají na internet.

Amnesty International zároveň vyzývá mocnosti summitu G20, aby vytvořily plán na to, jak řešit humanitární krizi v Sýrii.

Podobné příběhy

14.11.2017

Sýrie: Strategie „vzdát se nebo hladovět“ je zločin proti lidskosti

Všichni civilisté, kteří zažili obléhání a intenzivní bombardování, neměli jinou možnost než místo opustit nebo zemřít v rámci tzv. dohod o „usmíření“ mezi syrskou vládou a ozbrojenými opozičními skupinami.


6.3.2017

Odpověď prezidenta Bašára al-Asada na zprávu Amnesty International o vězení Saydnaya

V návaznosti na rozhovor prezidenta Bašára al-Asada v rozhovoru pro Yahoo News ve kterém zamítá zjištění nedávné zprávy Amnesty International o hromadných popravách a vyhlazování ve vojenském vězení Saydnaya v Sýrii, řekl Philip Luther, ředitel výzkumu a podpory pro Blízký východ a severní Afriku:


22.4.2017

Sýrie: Rada bezpečnosti OSN musí provést rozhodnou akci po chemickém útoku v Idlebu

Experti věří, že nervový plyn, jako sarin, byl nasazen ze vzduchu. Amnesty International prověřila a analyzovala desítky videí z útoku. Nejsmrtelnější chemický útok od roku 2013 následuje další použití chemických zbraní a rozšířené válečné zločiny páchané konvenčními zbraněmi.


6.3.2017

Sýrie: tajná kampaň masových pověšení a vyhlazování ve vězení Saydnaya

Nová mrazivá zpráva Amnesty International odhaluje vypočítavou kampaň syrské vlády, mimosoudních masových poprav pověšením ve vězení Saydnaya. Mezi lety 2011 a 2015, byly každý týden, a často dvakrát týdně, skupiny až padesáti lidí odvedeny z cel a usmrceny pověšením. Během pěti let, až 13 000 lidí, většina z nich civilisté považováni za opozici proti vládě, bylo tajně pověšeno v Saydnaye.