Rusko zadržuje lékařku, která odhalila pochybení státu v reakci na COVID-19

Ředitelka ruské pobočky Amnesty International Natalia Zviaginová v reakci na násilné zadržení a uvěznění ruské lékařky a vedoucí Unie zdravotních pracovníků Anastasie Vasilevové, která odhalila slabiny zdravotního systému v přípravě na boj s COVID-19, řekla: 

„Je ohromující, že se ruské autority podle všeho daleko více obávají kritiky než smrtelné pandemie COVID-19. Uvěznění a zadržení Anastasie Vasilevové odůvodňují tím, že spolu se svými spolupracovníky porušila omezení cestování. Ve skutečnosti se však pokoušela doručit nezbytné ochranné pomůcky lékařům v místní nemocnici. Tím, že ruské autority drží Anastazii za mřížemi, odhalují skutečný motiv jejího uvěznění. Tím je snaha potrestat zdravotní pracovníky, kteří nesdílejí oficiální stanovisko Ruska, a kteří ukazují na chyby ve veřejném zdravotnictví. 

Zadržení této lékařky je o to absurdnější, jelikož se jedná o zdravotní pracovnici odhodlanou

bránit právo na zdraví přímo v první linii boje proti COVID-19. Namísto toho je umlčena vězeňskými mřížemi za to, že si dovolila kritizovat ruské autority. 

Přístup k informacím je klíčový aspekt práva na zdraví. Každý má právo na to, aby se dozvěděl o probíhajícím úsilí v boji s nemocí. Selhání v podobě nezaručení tohoto práva oslabuje reakci veřejného zdravotnictví a riskuje zdraví všech. 

Ruské autority musí ihned a bezpodmínečně propustit Anastasii Vasilevovou, kterou Amnesty považuje za vězeňkyni svědomí, a prošetřit otřesné chování policie v průběhu jejího zadržení (policisté ji údajně škrtili a kopali do břicha, až upadla do bezvědomí).“ 

Pozadí příběhu 

Anastasie Vasilyevová, její kolegové ze sdružení lékařské unie a doprovázející novináři byli 2. dubna zadrženi při příchodu do vesnice Okulovka v Novgorodské oblasti (severní Rusko), když přinesli lékařům z místní nemocnice roušky a další ochranné pomůcky. Dobrovolníci byli obviněni z „porušení zásad chování, jež mají předcházet a likvidovat mimořádnou událost“. Později byli propouštěni, avšak Anastasii Vasilevové nebylo povoleno opustit policejní stanici a byla násilím opět odvlečena dovnitř. Podle všeho byla škrcena a kopána do břicha, výsledkem čehož ztratila vědomí. Právníkovi byl k Anastasii odepřen přístup po dobu šesti hodin. Anastasie strávila v noc ve vazbě a v současnosti má čelit soudnímu procesu pro obvinění z „neuposlechnutí výzvy police.“ 

Anastasie Vasilevová byla 31. března předvolána vyšetřovací komisí k výslechu v souvislosti s jejím příspěvkem na Youtube, ve kterém apelovala na doktory, aby nepracovali bez ochranných pomůcek.

 

 

 

 

Podobné příběhy

10.2.2020

Rusko: prominentní investigativní novinářka a právnička napadené během návštěvy v Čečensku

V Grozném 6. února napadli dvě lidskoprávní aktivistky. Jednou z nich je novinářka Jelena Milašinová.


13.6.2019

Ojub Titijev je na svobodě!

Ojub Titijev byl po téměř roce a půl, které strávil nespravedlivě ve vězení podmínečně propuštěn.


12.6.2019

Rusko: Ojub Titijev podmínečně propuštěn, Ivan Golunov v domácím vězení

Podmínka pro Ojuba je vítaný krok, ale ne spravedlnost. Navíc v kontextu zadržení investigativního novináře Ivana Golunova.


4.10.2019

Rusko: Svévolné blokování zpravodajské agentury Fergana je cynický útok na svobodu médií

Regulátor zablokoval další nezávislý online server.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...