Světové mocnosti odložily zásadní rozhodnutí o obchodu se zbraněmi

Zprávy ze Sýrie i nadále plní přední stránky novin, přesto Čína, Rusko a USA odmítly ukončit nezodpovědný obchod se zbraněmi a odložily rozhodnutí o Smlouvě o obchodu se zbraněmi (ATT). Amnesty International je zklamaná, ale věří v budoucí úspěch.

„Každou minutu umírá na světě jeden člověk v důsledku ozbrojeného násilí. To je imperativ pro světové mocnosti, aby byly skutečnými leadery. Prezident Obama požádal o více času k dosažení dohody, ale kolik času ještě chce?“ řekl Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International.

Aktivisté i přesto zůstávají optimističtí a věří, že je účinná Smlouva o obchodu se zbraněmi nadosah. Výrazná většina vlád dala najevo, že bude i nadále prosazovat silnou smlouvu, která ochrání lidská práva. Po čtyřech týdnech jednání v OSN v New Yorku více než 90 zemí, které se připojily k textu smlouvu, potvrdily svůj závazek dovést proces schvalování co nejdříve k úspěšnému konci.

USA, spolu s Ruskem a Čínou odložily rozhodnutí v poslední den vyjednání. K obstrukcím se uchýlilo Alžírsko, Egypt, Írán, KLDR a Sýrie. U nich je takové chování neobhajitelné, ale předvídatelné.

Amnesty International si plně uvědomuje, že je potřeba ukončit nezodpovědný a špatně regulovaný obchod se zbraněmi. Miliony civilistů jsou zabíjeny, zraňovány, znásilňovány či nuceny opustit své domovy v důsledku toho, že se zbraně dostávají vládám či ozbrojeným skupinám, které je používají proti civilistům.

„Jednání v OSN byla zkouškou pro světové leadery. Někteří neobstáli a zvolili vlastní zájem, ale byla to jen menšina, která nemůže nadále zvrátit světové veřejné mínění. Většina vlád, které chtějí účinnou smlouvu, musí udržet tlak, aby bylo dohody dosaženo ještě letos,“ řekl Shetty.

Nyní bude návrh textu pravděpodobně poslán zpět Valnému shromáždění OSN v říjnu. Mezinárodní lidská práva i nadále zůstanou ústředním tématem návrhu smlouvy, což dokazuje jednotný závazek velkého počtu vlád.

Bude-li dosaženo dohody ještě letos, bylo by to poprvé v historii, kdy by vlády musely kontrolovat mezinárodní obchod se zbraněmi a mohly by tak ochránit civilní obyvatelstvo.

Podobné příběhy

19.2.2016

Španělské lodě porušující lidská práva v Jemenu? Ne naším jménem!

Španělská společnost Navantia je velice blízko k uzavření dohody se Saúdskou Arábií o prodeji pěti fregat, ačkoliv zde existuje riziko, že budou tyto lodě zneužity k vážnému porušení mezinárodního práva. Pomozte nám zastavit tuto dohodu, než bude příliš pozdě!


8.1.2016

Sýrie: Rusko není schopné přiznat zabíjení civilistů

Během ruských leteckých útoků v Sýrii došlo k zabití stovek civilistů. Dále byly silně poničeny obytné oblasti, domovy, mešita, rušné tržiště i zdravotnická zařízení. Pro Amnesty jsou to důkazy porušování mezinárodního humanitárního práva.


9.12.2015

„Islámský stát“: Fakta a čísla

Obchod se zbraněmi na území Iráku a Sýrie, fakta a čísla.


7.12.2015

Deset důvodů, proč se začít vážně zabývat zákazem „robotů-zabijáků“

Napsala Rasha Abdul Rahim, advokátka/poradkyně na kontrolu zbraní, bezpečnostní obchod a lidská práva v Amnesty International.