V Tibetu se upalují lidé, aby upozornili na bezvýchodnou situaci Tibeťanů

V sobotu 10. března uplyne 53 let od brutálního potlačení tibetského národního povstání čínskou armádou. Tibeťanům jsou od té doby upírána základní lidská práva a svobody, mniši a mnišky žijí pod stálým čínským dohledem. V současnosti se situace v Tibetu stále zhoršuje a pro mnohé jeho obyvatele se stává bezvýchodnou.

Od března 2011 se v Tibetu upálilo nebo pokusilo upálit nejméně 23 mnichů a mnišek. Nejmladší oběti přitom bylo jen pouhých 17 let. Je to reakce na stupňující se represi čínských úřadů, která sílí od povstání proti chování Číny v Tibetu v roce 2008. Bezprostředně po tomto povstání bylo zatčeno několik tisíc Tibeťanů a někteří z nich byli popraveni. Počty zatčených a popravených Čína tají, zdokumentována je poprava dvou Tibeťanů v říjnu 2009. Obviněni byli ze zapojení do protestů.

Vězení jako odpověď na nesouhlas

Jakékoli demonstrace a shromáždění za dodržování lidských práv v Tibetu jsou trestány mnohaletým vězením. Nejnověji čínské bezpečnostní síly údajně střílely do tibetských demonstrantů v únoru v provincii Sečuán. Podle nezávislých zdrojů bylo zraněno 36 demonstrantů, jeden zemřel a stav několika dalších je kritický. Celkově šlo o již třetí střelbu do protestujících za poslední dva únorové týdny.

Tibeťané nemohou svobodně vyznávat svou víru. Mnozí obyvatelé zmizeli a nikdo neví o jejich dalším osudu. Největším represím jsou vystaveni mniši a mnišky v klášterech – jsou podrobováni ponižujícím kontrolám, svévolnému zadržování a neustálému oficiálnímu dohledu nad všemi aktivitami, které konají. Z původně několika tisíc klášterů jich v Tibetu zůstaly pouhé necelé dvě desítky.

Do Tibetu nemají přístup žádní nezávislí pozorovatelé, média a dokonce ani pozorovatel OSN.

Příběh mnicha Jigmeho

Podpora lidských práv v Tibetu je přísně trestána i v samotné Číně, což ukazuje příběh bývalého mnicha Jigmeho Gyatsa, za kterého česká pobočka Amnesty vedla kampaň v roce 2011. Jygme Gyatso byl v roce 1996 odsouzen k 15 letům vězení za to, že podpořil požadavek nezávislosti Tibetu a že vyzýval státní autority k dodržování lidských práv. Ve vězení byl několikrát zbit a mučen, protože provolával hesla na podporu dalajlámy. V roce 2005 Jigmeho Gyatsa ve vězení navštívil zvláštní zpravodaj OSN. Po jeho návštěvě čínské úřady zakročily a Jigme byl držen v izolaci a následně byl také hospitalizován. Pracovní skupina OSN pro otázky svévolného zadržování shledala, že je obětí svévolného zadržení a vyzvala k jeho propuštění. Jigme Gyatso je v současné době stále ve vězení, v roce 2004 byl odsouzen na další tři roky, tedy do roku 2014.

Amnesty International v reakci na současnou situaci vyzývá čínskou vládu, aby:

  • respektovala základní lidská práva a důstojnost Tibeťanů,
  • poskytla informace o aktuálním stavu a místě pobytu jednotlivců, kteří se na protest pokusili upálit a jsou nezvěstní,
  • vyhnula se použití síly jako odpovědi na tibetské protesty,
  • zveřejnila informace o osudu zmizelých a nezvěstných obyvatel Tibetu,
  • ukončila politickou indoktrinaci buddhistických mnichů,
  • ukončila de facto trvající válečný stav v Tibetské autonomní oblasti.

Česká pobočka AI připravila na Den Tibetu, 10. března, happening před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze . Přijďte podpořit lidská práva Tibeťanů nebo alespoň podepište petici ZDE

Podobné příběhy

27.1.2019

Taši Wangčuk je už tři roky nespravedlivě ve vězení

Tři roky už sedí nespravedlivě ve vězení Taši Wangčuk. A zločin? Veřejně hájil právo Tibeťanů učit se tibetštinu.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...