Mezinárodní den uprchlíků: evropský azylový systém nerespektuje lidská práva
21.6.2011

Když M.S.S. zjistil, že v Řecku se svých práv jen stěží dovolá, odjel hledat štěstí do Belgie a podal žádost o azyl tam. Belgické úřady však nikdy nepřistoupily k prošetření jeho žádosti a automaticky ho deportovaly do Řecka – podle pravidel EU jediné země příslušné k jejímu přijetí, pokud se druhý stát za výjimečných okolností nerozhodne žádost prošetřit sám.
V Řecku byl M.S.S. ihned odvezen do detenčního centra pro cizince, kde byl držen v místnosti společně s dalšími 20 lidmi. Po sedmi dnech byl propuštěn bez peněz a bez pomoci na ulici. Odjel proto do Atén, kde se snažil najít práci a spal v parcích. Několikrát byl napaden, lidé se stejným osudem se ho snažili okrást. O svou bezpečnost se ale bál i z jiného důvodu – na ulici potkával mnoho Afghánců ze všech koutů země, což mohlo znamenat, že ho příznivci Talibánu poznají a zabijí ho i tak daleko od domova. Za celou dobu v Aténách se M.S.S. nedočkal předvolání k projednání jeho žádosti o azyl. Svůj boj však nevzdal a obrátil se na Evropský soud pro lidská práva (ESLP).
Ostře sledovaný případ byl klíčový pro mnoho stran – od Evropské unie a mezinárodních organizací až po lidsko-právní aktivisty. Amnesty International během procesu vystoupila na podporu M.S.S. Případ skončil v lednu 2011, kdy ESLP vydal přelomový rozsudek, v němž potvrzuje, že Belgie i Řecko porušily Evropskou úmluvu na ochranu lidských práv a základních svobod. Řecko své závazky porušilo konkrétně tím, v jakých podmínkách drželo M.S.S. jako žadatele o azyl, čímž porušilo zákaz mučení a jiného nelidského zacházení. Belgie podle soudu porušila své závazky, když se rozhodla deportovat M.S.S. zpět do Řecka a nepřijala jeho žádost, přestože jí to evropská pravidla dovolují. „Belgické autority si musely být vědomy situace v Řecku. Stejně jako možnosti, že žádost o azyl podaná M.S.S. tam nebude nikdy prošetřena a on bude nakonec z Řecka deportován zpět do Afghánistánu, kde je vystaven vážnému nebezpečí“, vyslovil ESLP ve svém rozsudku.
ESLP tak potvrdil volání mnohých lidsko-právních organizací, když vyvodil, že navracení žadatelů o azyl zpět do Řecka, přes něž žadatelé často vstupují na půdu EU, je v rozporu s jejich právy. Mělo by být proto zastaveno do té doby, než Řecko bude schopno zajistit takovou azylovou proceduru a podmínky, které jsou v souladu s mezinárodními požadavky.
Panu M.S.S. se tím otevřela nová šance, kterou chce uchopit, jak nejlépe půjde. „Pokud mi dají šanci tady zůstat, budu tvrdě pracovat, aby můj život byl po tom všem konečně lepší“, říká M.S.S. Nejde však jen o něj, tento rozsudek je důležitý precedent a signál jak pro žadatele o azyl, tak především pro ostatní členské státy a EU samotnou. Rozsudek totiž ukázal, že státy by nadále neměly automaticky spoléhat na pravidla Dublinského systému a EU by měla uspíšit jeho reformu.
Podobné příběhy
20.11.2019
Řecko: Katastrofální situace migrantů a uprchlíků
Od poloviny letošního roku dochází k velkému nárůstu lidí připlouvajících do Řecka. Počty žadatelů o azyl jsou nejvyšší od kritického roku 2015. Celá situace je velmi kritická a řešení problému ještě zhoršuje politika a rétorika nové řecké vlády.
27.7.2019
Migrační aktuality - červen 2019
Každý měsíc vám přinášíme novinky z oblasti migrace a uprchlictví.
20.3.2019
Třetí výročí přijetí dohody o navracení migrantů mezi EU a Tureckem
U příležitosti 3. výročí přijetí dohody mezi EU a Tureckem promítla Amnesty na jednu ze stěn Akropole vzkaz: „Lidskost především“. Ten má evropským lídrům připomenout situaci tisíců migrantů a uprchlíků držených v příšerných podmínkách na řeckých ostrovech v nejistotě, co s nimi bude dál.
18.2.2019
Migrační aktuality - leden 2019
Každý měsíc vám přinášíme novinky z oblasti migrace a uprchlictví.