Írán nespravedlivě vězní stovky lidí

Rok po sporných prezidentských volbách v Íránu pokračuje tvrdý postih disidentů. Podle Amnesty International jsou mezi vězněnými novináři, studenti, političtí aktivisté, duchovní, ale také mnozí obyčejní lidé. Občanský a politický aktivismus dovedl do vězeňských cel stovky Íránců.

Případy lidí, kteří byli za poslední rok v Íránu zatčeni, protože veřejně vystoupili proti vládní politice, zdokumentovala Amnesty International v obsáhlé zprávě.Vlnou represe jsou podle informací z Íránu zasaženi také právníci, akademici a příslušníci náboženských a etnických menšin. „Íránská vláda dělá vše pro to, aby zcela umlčela nesouhlasné hlasy. Zároveň brání tomu, aby její kroky prošetřilo mezinárodní společenství,“ tvrdí Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky AI.Zatýkání obyčejných lidí se v Íránu po volbách stalo každodenním fenoménem, ozbrojené jednotky při svévolném zatýkání postupovaly systémem „od jedněch dveří ke druhým“. K zatýkání často dochází potají, což zvyšuje riziko mučení. Výsledkem jsou také politicky motivované rozsudky smrti.„Írán musí přestat vytvářet atmosféru strachu, která má umlčet sebemenší náznaky nesouhlasu s vládou. Apelujeme na íránské úřady, aby propustily všechny vězně svědomí,“ vyzvala Dáša van der Horst.První výročí prezidentských voleb se v různých částech světa ponese ve znamení protestů proti represi, která v Íránu vládne. V České republice si osud íránských vězňů mohou lidé připomenout na happeningu v sobotu 12. června od 19:00 v Praze na náměstí Jana Palacha. „Íránští vězni svědomí nejsou zapomenuti, nepřestaneme usilovat o to, aby získali svobodu. Podpořit dodržování lidských práv může každý z nás,“ uvedla Dáša van der Horst.Případy:Vězněni jsou i lidé, jejichž příbuzní jsou podezřelí z napojení na zakázané skupiny. Sayed Ziaoddin Nabavi, člen Rady pro ochranu práva na vzdělání, vykonává desetiletý trest ve věznici Evin. Jeho trest je pravděpodobně souvisí s tím, že jeho příbuzní jsou členy organizace Lidoví mudžahedíni Íránu. Jedná se o zakázanou skupinu, kterou úřady obviňují z organizací protivládních demonstrací.Více informací o sobotní akci naleznete na: www.amnesty.cz nebo clovekvtisni.cz

Podobné příběhy

24.5.2020

Írán: Stát stále hrubě porušuje práva a svobody svých lidí

Přinášíme v češtině Amnesty stanovisko k univerzálnímu periodickému přezkumu stavu lidských práv v Íránu.


10.6.2019

1 168 694 lidí po celém světě podepsaly petici za propuštění Nasrín Sotudíové z vězení.

Děkujeme za každý podpis!


29.3.2019

AKTUÁLNĚ K PŘÍPADU NASRÍN: Naše výzva - posílejte dopisy!

Nasrín Sotudíová považuje rozhodnutí soudu, který ji v nespravedlivém soudním řízení obvinil a následně odsoudil, za nezákonné. Z tohoto důvodu se proti rozsudku nebude odvolávat.


30.5.2019

„Chybíte mi, moji nejdražší“ – Nasrín Sotudíová píše svým dětem z vězení

Srdcervoucí dopisy, které z vězení píše Nasrín Sotudíová, íránská právnička a aktivistka zaměřená na ženská práva, odhalují traumata, jež rodinám způsobuje vláda, která tvrdí, že je ochraňuje.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...